بوم هاي نقاشي ميان رنگ ها به شكل سبيل تو مي چرخند اي دالي

 

برای سالروز درگذشت «سالوادور دالی» ـ نقاش غیرمتعارف اسپانیایی

ناما جعفري:بوم هاي نقاشي ميان رنگ ها به شكل سبيل تو مي چرخيدند اي دالي.سالوادور.سالوادور.سالوادور.اين نام كه من را مي پوكاند در يك سورئال از رفتن.سالوادور فلیپه ژاسنتو دالی دوفك نام كامل نقاش و هنرمند معروف اسپانیایی است كه در سال ۱۹۰۴ در شهر كوچكی در شمال اسپانیا زاده شد.

پدر او فردی مستبد بود كه به كار محضرداری مشغول بود. او همیشه بر ریشه ی عرب خود تاكید داشت و ادعا می كرد كه اجدادش به نسل مورها كه جنوب اسپانیا را برای تقریبا ۸۰۰ سال در اختیار داشتند بازمی گردد. همچنین خانواده ی مادری او ریشه ای یهودی در بارسلونا داشتند.

 

سالوادور زمانی كه هنوز دانش آموز بود تحت تاثیر نقاشی ها و تابلوهایی كه می دید قرار می گرفت. وی نقاشی «Angelus de Millet» را از یكی از مشاهدات دوران كودكی خود كپی كرد. او هر بار كه از پنجره ی مدرسه به مناظر بیرون نگاه می كرد درخت های سرو را می دید كه در اغلب آثارش دیده می شوند.

دالی طراحی ماهر بود كه بیشتر به خاطر خلق تصاویری گیرا و خیالی در آثار سورئالش به شهرت رسید. معروف ترین اثر سالوادور دالی، «تداوم حافظه» نام دارد كه در سال ۱۹۳۱ خلق شد.

http://www.aftab.ir/news/2010/aug/14/images/5c084c48a63bc8259d66fa58cec05029.jpg

این نقاش معروف به دلیل شخصیت متظاهر و سبك نقاشی ویژه اش یكی از بهترین هنرمندان دوره ی مدرن باقی مانده است. با وجودی كه منتقدان بارها از وی به دلیل داشتن شخصیت متظاهرانه انتقاد كرده اند، اما همواره آثار باارزشش سبب نجات شهرتش شده اند.

تابلوهای سبك سورئالیسم وی با چنان وسواسی كشیده شده اند كه انسان هنگام نگاه كردن به مناظر خشك و لم یزرع وی در احساسی رویاگونه فرو می رود. مناظر تابلوهای این هنرمند اغلب مملو از اشیای عجیب است. طی سال های گذشته محققان بسیاری به طور جدی مطالعه بر روی آثار این هنرمند را آغاز كرده اند.

سالوادور دالی همچنین در عرصه ی عكاسی، مجسمه سازی و فیلم سازی هم فعالیت داشت. او با «آلفرد هیچكاك» در ساخت فیلم «طلسم شده» (۱۹۴۵) همكاری داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *