شعر دانمارک

شعر دانمارک

ترجمه سهراب رحیمی.آزیتا قهرمان 

myoldredcolage_by_AnthraxLeprosyMu33333

از عصر باستان تا قرون وسطا

مانند همه ی دیگر کشورهای اسکاندیناوی، تنها چیزی که از دوران باستان باقی مانده؛ سنگنبشته هایی ست که تعدادشان بسیار اندک است. مقدار خیلی کمی از این سنگنبشت به زبان رونی (دانمارکی) است و بیشتر این نوشتهها به زبان لاتین است. 

عصر روشنگری ( قرن هفدهم)

از لودویگ هولبرگ داستان نویس و شاعر می شود به عنوان پدرشعر و ادبیات معاصر دانمارک نام برد

قرن هجدهم

دوران رمانتیک در ادبیات دانمارک است که شاعران شاخصش آدام اولنشلگر و ن.اف.اس. گرونتویگ است

قرن نوزدهم

نویسنده و قصه گوی بزرگ هانس کریستیان آندرسن و فیلسوف سورن کی یرکی کگورد، مهمترین چهره های شاخص ادبیات دانمارک و جهان می شوند. مهمترین چهره ی شعر دانمارک، شاعرو منتقدی ست با نام گئورگ براندس که در چندین روزنامه ی مهم آن کشور سرمقاله و نقد ادبی مینویسد.

قرن بیستم

شخصیت مهمی چون پل بوروم ( که همچنین منتقد و محقق بزرگی هم بود) قافله دار جریان مهمی در شعر دانمارک می شود که کنجکاوند برای ترجمه و کشف جهان. شاعران بزرگی چون پیتر لاوسن، اینگر کریستنسن، هنریک نوربرانت، سورن اولریک تامسن و میکاییل استرونگه هرکدام با زبان و دنیای خاص شاعرانه شان، شعر دانمارک را وارد مرحله ی جدیدی می کنند. شعر دانمارک نماینده های مهمی در آکادمی پیدا می کند و حمایت دولت باعث تشویق و اشاعه ی شعر می شود. این علاقه ی شدید جوانان به شعر و برگزاری ی شب شعرهای باشکوه در شهرهای دانمارک، خیلی سریع به بقیه ی کشورهای اسکاندیناوی هم سرایت می کند.

قرن بیست و یکم

شاعرانی چون نیلس هاو، ایبن کلاسس، اورسولا آندکرآندرسن، مارینا سیسیل رونه، کریستینا استولتز،  نایاماری آیت، پاله سیگزگارد، و مورتن سوندرگارد شعر دانمارک را متحول می کنند. نام این جریان می شود شعر پست مدرن دانمارک، که از اوایل دهه ی هشتاد میلادی شروع می شود و تا به امروز ادامه دارد. 

شاعرانی که در این مجموعه معرفی شده اند از این قرارند:

Inger Christensen

Peter Nielsen

Morti Vizki

Henrik norbrandt

Lone Horslev Rasmussen

Soren ulrik thomsen

Thomas Boberg

Dan Truell

Niels hav

Mikael Strunge

Marina Cecilie Roné

Pia Tafdrup

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *