آخرین وضعیت رضا براهنی از زبان پسرش

هنوز کاراکتر و شخصیت رضا براهنی پابرجاست. پدرم الآن تقریبا 80 سال سن دارد و به عنوان یک آدم مسن توجه‌های خاص خود را می‌طلبد. حافظه کوتاه‌مدتش دچار خلل شده است، ولی فعلا هیچ‌کس نمی‌تواند قاطعانه درباره آن نظر بدهد.

پسر رضا براهنی درباره آخرین وضعیت جسمی و همچنین فعالیت‌های این شاعر و نویسنده توضیح داد.

اُکتای براهنی در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: هنوز کاراکتر و شخصیت رضا براهنی پابرجاست. پدرم الآن تقریبا 80 سال سن دارد و به عنوان یک آدم مسن توجه‌های خاص خود را می‌طلبد. حافظه کوتاه‌مدتش دچار خلل شده است، ولی فعلا هیچ‌کس نمی‌تواند قاطعانه درباره آن نظر بدهد.
او در ادامه گفت: از الآن زدن وصله «آلزایمر» به رضا براهنی سنگدلانه است. البته او مشکلاتی هم دارد و ما نگرانیم. من به عنوان پسرش از راه دور نگرانم و مثلا به او می‌گویم برنامه‌هایش را بنویسد تا فراموش نکند.
پسر براهنی با بیان این‌که او همچنان فعال است گفت: همین اواخر برای درگذشت سیمین بهبهانی پیامی فرستاد که در شبکه‌های مجازی منتشر شد. این طرف آن طرف هم برای سخنرانی می‌رود. در حال حاضر به جمع و جور کردن چیزهای خیلی زیادی که در طول زندگی نوشته مشغول است که در داخل هم سعی می‌کنیم منتشر شوند. بخش اعظم فعالیتش هم روی شعر است. از طرفی کارهای زیادی دارد که برای چاپ در اختیار من است و همه را در 18 سال دوری از ایران انجام داده است.
به گفته او، براهنی این اواخر تمام شعرهایش را در استودیو خوانده که قرار است برای گرفتن مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برود و شعرخوانی‌اش با صدای خودش منتشر شود.
اُکتای براهنی درباره وضعیت زندگی رضا براهنی نیز گفت: پدرم با خانواده یعنی مادر و برادرهایم در تورنتو زندگی می‌کند و وقتی به آمریکا می‌رود در منزل خواهرم است. یکی دو سال است از دانشگاه تورنتو بازنشسته شده و از آن زمان استاد پاره‌وقت دانشگاه یورک تورنتوست. از طرفی ورک‌شاپ هم برگزار می‌کند.
او در ادامه گفت: اعضای خانواده همه کمک می‌کنند که چیزی یادش نرود و به کارهایش برسد. من از داخل ایران و آن‌ها مستقیم مواظب هستند. در حافظه‌اش خللی به وجود آمده که بعضی وقت‌ها سراغش می‌آید، اما همچنان کارهایش را انجام می‌دهد. مثلا کتاب «طلا در مس» که 10 سال پیش آن را در سه جلد چاپ کرده بود قرار است در پنج جلد در انتشارات نگاه منتشر شود. او در حال بررسی دو جلد دیگر است که آن‌ها را جمع و جور و اضافه کند و این خودش فعالیت خیلی زیادی است.
پسر رضا براهنی همچنین درباره بازگشت این نویسنده به ایران به ایسنا گفت: رفتن براهنی هیچ‌وقت در ذهنش رفتن بدون بازگشت نبود که البته به دلایل مختلف دائما به تأخیر افتاد. طبیعی است که مخاطبانش در ایران برایش بسیار مهم هستند. قطعا دوست دارد برگردد و اخیرا هم پاسپورتش را گرفته ولی برای این موضوع هیچ زمان مشخصی وجود ندارد. البته ما فشار می‌آوریم که برگردد. این‌جا علاقه‌مندانی دارد و در این سن و سال برای هر هنرمندی جذاب است که در کنار مخاطبان و علاقه‌مندانش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید