آقای رسایی ۹دی را توقیف نکردیم که بیکار نشوی

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به علی رسایی گفته: توقیف روزنامه‌ها هنر نیست                                                         توییتر سه پنج برای مطلب فرهنگی و هنری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با توقیف روزنامه بهار  گفت: بنده برای این موضوع اظهار تاسف کردم که نباید به سمت توقیف روزنامه‌ها رفت. چون راه‌های دیگری همچون تذکر شفاهی، کتبی و ارجاع به دادگاه و در نهایت توقیف و لغو پروانه وجود دارد. هنر این نیست که بلافاصله روزنامه‌ای را توقیف کنیم بلکه باید تا آنجایی که می‌توان موارد دیگر را اعمال کرد.
جنتی در ادامه گفت: با توجه به این که انتشار این مقاله از روی عمد نبوده و اشتباهی صورت گرفته است به نظر می‌رسید این مورد جزء موارد تخفیف به شمار می‌رفت و نباید اشد مجازات را در نظر گرفته می‌شد.
وزیر ارشاد در ادامه تاکید کرد: آقای رسایی به این موضوع اشاره کرد که چرا از توقیف روزنامه بهار اظهار تاسف کردم. این موضوع بدان دلیل بود که وقتی روزنامه‌ای توقیف می‌شود حدود ۱۵۰ نفر بیکار می‌شوند.با توجه به همین نگرش دیروز موضوع تخلفات روزنامه ۹ دی در هیات نظارت بر مطبوعات مطرح شد؛ روزنامه‌ای که متعلق به آقای رسایی است. در این روزنامه چهار مورد نشر اکاذیب، هفت مورد سیاه نمایی، یک مورد انتشار مطالبی علیه امنیت ملی و یک مورد توهین به مسوولان نظام با کشیدن کاریکاتور وزیر ارشاد در حالی که دست در دست شیطان دارد، منتشر شده است.طبق قانون این موارد به توقیف روزنامه باید بینجامد اما با این نگرش که باید توقیف کمتری انجام شود، روزنامه ۹ دی توقیف نشد.
علی رغم توضیحات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل اقناع نشدن رسایی این توضیحات به رای نمایندگان گذاشته شد و آن‌ها نیز با ۱۰۵ رای موافق، ۹۷ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر، رای به اقناع نشدن از توضیحات وزیر را دادند.

دیدگاهتان را بنویسید