آلبوم عکس: پروژه عکاس امریکایی برای تغییر معیارهای زیبایی زنان

ویکتوریا جانشویلی، عکاس مُد مقیم شهر نیویورک که برای سا‌‌ل‌ها از مدل‌های معروف عکاسی می‌کرده، اکنون قصد دارد کتابی منتشر کند که در آن، مدل‌ها تنوع ظاهری زیادی دارند و از قدکوتاه و قدبلند، لاغر و چاق، و از همه نژاد‌ها را شامل می‌شوند.

ویکتوریا جانشویلی، عکاس مُد مقیم شهر نیویورک که برای سا‌‌ل‌ها از مدل‌های معروف عکاسی می‌کرده، اکنون قصد دارد کتابی منتشر کند که در آن، مدل‌ها تنوع ظاهری زیادی دارند و از قدکوتاه و قدبلند، لاغر و چاق، و از همه نژاد‌ها را شامل می‌شوند.

خانم جانشویلی که برای مجلات معروفی هم‌چون ماکسیم، جی.کیو، اسکوایر و کاسموپولیتن عکاسی کرده می‌گوید که در پروژه‌های شخصی‌اش همواره قصد داشته زیبایی زنانی را برجسته کند که بدن‌های نرمال‌تر و سالم‌تری در مقایسه با مدل‌های لاغری که در مجلات به تصویر کشیده می‌شوند دارند.

او در صفحه‌ی پیش‌فروش کتاب خود با عنوان “منحنی‌ها” (Curves) می‌نویسد: «با این‌که میانگین سایز زنان امریکایی ۱۴ است، اما هم‌چنان جامعه به بازتولید کلیشه‌های خود درباره سایز استاندارد بدن زنان ادامه می‌دهد. به همین دلیل من سال‌ها است که در کمپین‌هایی که برای تغییر این تصور ذهنی از بدن زنان راه‌اندازی شده و سروصدا به پا کرده‌اند، شرکت می‌کنم. من می‌خواهم از طریق کتابم این تصورات اجتماعی را بشکنم و به زنان درباره بدن و رنگ پوست‌شان اعتماد به نفس بدهم.»

وی به ویژه تاکید می‌کند که دیدن تصاویر کتابش می‌تواند روی نگاه افراد نسبت به این‌که یک باسن “زیبا” و “سالم” چه شکلی است، تاثیر بگذارد.
در ویدئوی کوتاهی که در معرفی این پروژه منتشر شده، دو مدل سایز بزرگ، درباره «عشق به خود» حرف می‌زنند و با بدن‌های رنگ‌آمیزی شده سعی دارند تصویر غالب از بدن «زن ایده‌آل» را به چالش بکشند. یکی از آن‌ها می‌گوید وقتی از او خواسته شده که مدل برهنه شود برایش قابل تصور نبوده ولی الان با اعتماد به نفس روبه‌روی دوربین می‌ایستد و عکس‌های برهنه می‌گیرد.
این عکاس که برای تامین هزینه‌ی ۳۷ هزار دلاری چاپ کتاب خود، روی کمک‌های مردم و طرفداران ایده‌اش حساب کرده، در ده روز گذشته توانسته بیش از ۳۲ هزار دلار را از طریق وب‌سایت “کیک استار‌تر” جمع‌آوری کند و به نظر می‌رسد زودتر از سقف زمانی پیش‌بینی شده در روز دوم ژانویه ۲۰۱۵، به هدف مورد نظرش دست پیدا کند.
از بین بیش از ۴۰۰ نفری که تا کنون این کتاب را پیش‌خرید کرده‌اند، زنانی از نقاط مختلف جهان، به تمجید از کتاب و هدف ویکتوریا جانشویلی پرداخته‌اند. از جمله زنی در قسمت نظرات نوشته: «دیدن زیبایی طبیعی زنان در عکس‌های تو الهام‌بخش زنان زیادی خواهد بود.» زنی ۶۲ ساله از پورتوریکو هم می‌نویسد: «همیشه آرزو داشتم عکس‌های سکسی از خودم بگیرم ولی حتی هنگامی که جوان بودم و لاغر٬ جرات این کار را نداشتم و حس خوبی به بدنم نداشتم. الان با دیدن این عکس‌های زیبا حس بهتری پیدا کردم.».

دیدگاهتان را بنویسید