آن‌سوی یک گل: زندگینامه یک هنرمند فمینیست

درباره اهمیت هنری اثر مهمانی “شام جودی” شیکاگو یک کتاب کامل می‌توان نوشت. یک اثر هنری با اندازه بسیار بزرگ که یک میز شام مهم و بیاد ماندنی را نشان می‌دهد که 39 جایگاه دارد و یادبودی است برای مشهورترین زنان فمینیست تاریخ غرب که جهان، آنها را به خاطر دستاوردهای فوق‌العاده‌شان ستایش می‌کند.

نام 999 زن دیگر هم بر روی کاشی‌های سفید در وسط میز درج شده است. در نزدیک به 50 سال کارنامه هنری او، خانم جودی شیکاگو به هنرخدمت کرده است مثل اثر مهمانی شام که از زنان تقدیر می‌کند. اغلب با شبیه‌سازی اندام های جنسی. او یک مرکز قدرت سیاسی و فعال است که نام او را اغلب با هنر فمینیستی مترادف و همراه می‌دانند. همچنین او یک استودیو هنری مخصوص زنان نیز در کالیفرنیا و نیومکزیک تاسیس کرد.


جودی شیکاگو (متولد جودیت سیلویا کوهن؛ ۲۰ ژوئیه ۱۹۳۹)(به انگلیسی:Judy Chicago) یک هنرمند فمینیست آمریکایی، مربی هنر و نویسنده شناخته شده برای کارهای نصب شده اش در قطعات بزرگ و تصاویری که نقش زنان را در تاریخ و فرهنگ نشان می‌دهد.

در دهه ۱۹۷۰، شیکاگو اولین دانشگاه هنری فمینیستی را در ایالات متحده در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا فرسنو (که قبلاً کالج ایالتی فرسنو بود) را بنیان نهاد و به عنوان یک کاتالیزور برای آموزش هنر و هنر فمینیستی عمل کرد. مشارکت وی در صدها نشریه در مناطق مختلف جهان نشان دهنده تأثیر وی در جامعه هنری است. علاوه بر این، بسیاری از کتابهای او در کشورهای دیگر منتشر شده‌اند که باعث می‌شود آثار وی در دسترس خوانندگان بین‌المللی قرار گیرد.

کارهای شیکاگو مهارتهای هنری متنوعی از قبیل کار سوزن دوزی، جوشکاری و آتش بازی را در خود جای داده‌است.

مشهورترین اثر شیکاگو، مهمانی شام است که به‌طور دائم در مرکز الیزابت ای (Elizabeth A) قرار دارد. مهمانی شام دستاوردهای زنان در طول تاریخ را جشن می‌گیرد و به‌طور گسترده به عنوان اولین اثر هنری فمینیستی حماسی شناخته می‌شود.

پروژه‌های هنری قابل توجه دیگر شیکاگو شامل لحاف بین‌المللی افتخار، پروژه تولد ، بازی قدرت ، پروژه هولوکاست:از تاریکی به نور و محاکمه‌ها و ستایش‌ها است.


جودی شیکاگو در ۲۰ ژوئیه ۱۹۳۹ در شیکاگو، ایلینوی به‌دنیا آمد و هم‌اکنون با همسرش دونالد وودمن که عکاسی آمریکایی است در نیومکزیکوی ایالات متحده زندگی می‌کند. او زندگینامه‌اش را با عنوان «از درون یک گل: مبارزه به عنوان یک هنرمند زن» در سال ۱۹۷۵ منتشر کرد و در سال ۱۹۹۶ «آن‌سوی یک گل: زندگینامه یک هنرمند فمینیست» را چاپ کرد. آثار ابتدایی شیکاگو را متأثر از جنبش‌های هنری مینی‌مالیسم و پاپ آرت دهه ۱۹۶۰ دانسته‌اند. او بعداً مفهوم هنر مینی‌مالیستی را زیرسوال برد و آن را با تجربه زن بودن خویش درآمیخت. در سال ۱۹۷۰ شیکاگو نخستین برنامه هنر فمینیستی را در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا با هدف آموزش هنرجویان زن و تسهیل ورود آنان به دنیای هنر برگزار کرد. فیلم «جودی شیکاگو و دختران کالیفرنیا» نیز دربارهٔ همین پروژه توسط جودیث دَنکاف در سال ۱۹۷۱ ساخته شده‌است. شیکاگو تا سال ۱۹۷۳ تدریس این برنامه را برعهده داشت.

در سال ۱۹۷۲ (۳۰ ژانویه تا ۲۸ فوریه) شیکاگو و میریام شاپیرو به همراه هنرجویانشان پروژه مشهور «خانه زنان» را اجرا کردند. این پروژه یکی از نخستین نمایشگاه‌های هنر فمینیستی جهان بود∗ و بعد از آن تبدیل به یکی از مکان‌های اجرای نمایش‌های زنان شد.


نمایشگاه‌های انفرادی


۱۹۷۶–۱۹۹۹ – میهمانی شام (در نمایشگاه‌های متعددی در کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، آلمان به نمایش گذاشته شده‌است و جودی شیکاگو کتابی را نیز دربارهٔ آن منتشر کرده‌است)
۱۹۸۲–۱۹۸۷ – بازی قدرت
۱۹۸۲–۱۹۹۲ – پروژه تولد
۱۹۹۴–۲۰۰۰ – پروژه هولوکاست: از تاریکی به نور
۱۹۹۹–۲۰۰۲ – محاکمه‌ها و ستایش‌ها

نمایشگاه‌های گروهی
۱۹۷۲ – پروژه «خانه زنان»
۱۹۷۵ – نمایشگاه «زنان در هنر»، نگارخانه هنر وینی‌پگ، کانادا
۱۹۸۶ – نمایشگاه دوسالانه هاوانا
۱۹۹۳ – نمایشگاه نگارخانه ویتنی نیویورک
۲۰۰۰ – نمایشگاه «آمازون مدرن»
۲۰۰۱ – نمایشگاه «ساخت کالیفرنیا»، موزه هنر لوس آنجلس
۲۰۰۷ – نمایشگاه «شیکاگو درون شیشه» (در موزه‌های سراسر آمریکا)
۲۰۰۸ – نمایشگاه «شیکاگو درون شیشه» در نگارخانه شیشه و سفال کانادا

کتاب‌ها
۱۹۷۵ – «از درون یک گل: مبارزه من به عنوان یک هنرمند زن»
۱۹۷۹ – «میهمانی شام، سمبل میراث ما»
۱۹۸۰ – «سوزن‌دوزی میراثمان»
۱۹۸۵ – «پروژه تولد»
۱۹۹۳ – «پروژه هولوکاست: از تاریکی به نور»
۱۹۹۶ – «آن‌سوی یک گل: زندگینامه یک هنرمند فمینیست»
۱۹۹۹ – «زن و هنر: قلمرو جدال برانگیز»
۲۰۰۴ – «گزیده‌ای از دلتای ونوس»
۲۰۰۵ – «شهر بچه گربه‌ها»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *