دادگاهی در مصر، یک نویسنده زن مسلمان در این کشور را به جرم توهین به مقدسات به سه سال حبس محکوم کرده است. فاطمه نعوت، در روز عید قربان در صفحه فیس‌بوک خود در عبارتی خلاصه و انتقادی نوشته بود: «(عید) خون‌ریزی مبارک.»

دادگاهی در مصر، یک نویسنده زن مسلمان در این کشور را به جرم توهین به مقدسات به سه سال حبس محکوم کرده است. فاطمه نعوت، در روز عید قربان در صفحه فیس‌بوک خود در عبارتی خلاصه و انتقادی نوشته بود: «(عید) خون‌ریزی مبارک.»
مقام‌های قضایی مصر روز سه‌شنبه (۶ بهمن/ ۲۶ ژانویه) اعلام کردند که فاطمه نعوت، نویسنده مصری که در روز عید قربان در عبارتی انتقادی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته بود “(عید) خون‌ریزی مبارک” به جرم توهین به مقدسات اسلامی به سه سال زندان محکوم شده است.
نعوت همچنین نوشته بود: «هرساله این مراسم خون‌ریزی به خاطر کابوس یک پیامبر درباره پسرش، برقرار است. آن کابوس برای آن پیامبر و فرزندش خاتمه یافت، اما همچنان هر سال حیوان‌های بی‌پناه هزینه آن کابوس را می‌پردازند.»
به گزارش روزنامه دولتی “الاهرام” مصر، فاطمه نعوت که خود را مسلمان معرفی می‌کند، سال گذشته پس از عید قربان به خاطر همین پست فیس‌بوکی به دادگاه احضار شد و سرانجام پس از یک سال، حکم نهایی دادگاه علیه او صادر شده است. او همچنین باید جریمه‌ای ۲۵۵۰ دلاری به دادگاه بپردازد.
ریشخند سنت دیرینه مسلمانان در قربانی کردن حیوانات و خون ریختن به قصد تقرب به درگاه الهی، هزینه‌ای سنگین برای فاطمه نعوت در پی داشته است. او در پی شکایت وکیلی به نام محمد عفیفی به دادگاه جرایم قاهره، با احضار دادستانی مواجه شد.


فاطمه نعوت که در توییتر بیش از نیم میلیون فالوئر دارد، همواره اتهامات وارد شده را رد کرده و گفته هدفش صرفا اعتراض به آسیب رساندن به حیوانات و به خصوص گوسفندان در مراسم عید قربان با نگاهی طنزآلود بوده است.
او در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «من از زندان رفتن هراسی ندارم، اما ناراحتی‌ام از این است که همه تلاش‌های اصلاح‌گرایان در کشورم به باد فنا رفته است.»
نعوت می‌تواند درخواست تجدید نظر در حکم صادرشده را به یک مرجع بالاتر قضایی در مصر ارائه کند. دادگاه پس از صدور این حکم، حکم جلب وکیل شاکی، محمد عفیفی را هم صادر کرده است. گفته می‌شود او در جریان جلسات دادگاه و در صفحه فیس‌بوکش به فاطمه نعوت توهین کرده است.


بازداشت به اتهام “تمسخر پلیس” با کاندوم‌های بادکنکی
انتشار یک ویدئوی فیس‌بوکی توسط یک طنزپرداز تلویزیونی در مصر در روز پلیس در این کشور، موجب بازداشت وی شد. در این ویدئو دیده می‌شد که وی به نیروهای پلیس بادکنک‌هایی که از باد کردن کاندوم تهیه شده بود، هدیه می‌داد.

شادی حسین، طنزپرداز مشهور تلویزیونی در مصر، این ویدئو را روز دوشنبه (۵ بهمن/ ۲۵ ژانویه) در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک منتشر کرده بود و یک روز بعد به دستور مقام‌های قضایی بازداشت شد.
به گزارش روزنامه مصری “الیوم”، او در این ویدئو در کنار احمد مالک، بازیگر مشهور مصری، کاندوم‌ها را باد می‌کرد و پس از ظاهر شدن این پیام، آنها را در میدان تحریر به پلیس‌ها هدیه می‌داد: «از طرف جوانان مصر، در روز (پنجمین) سالگرد خیزش ۲۵ ژانویه.»
اشاره آنها به روز آغاز “بهار عربی” در مصر بود؛ بهاری که با براندازی حسنی مبارک امیدهای زیادی برانگیخت، اما دیری نپایید و ناباورانه به خزان رسید.