«به من دست نزن» جنسیت، برهنگی از همه زوایایش

«به من دست نزن» ساخته آدینا پینتیلی نخستین فیلم بلند این کارگردان رومانیایی‌ست: یک مستند داستانی که تلاش می‌کند حد و مرز صمیمیت و نزدیکی انسان‌ها با هم را نشان دهد و برای رسیدن به این منظور، معلولیت جسمانی، روابط آشفته جنسی و هویت‌یابی جنسی را مضمون قرار می‌دهد. فیلمی درباره جنسیت، برهنگی از همه زوایایش، به ویژه احساس برهنگی درونی.برای دومین سال پیاپی جشنواره فیلم برلین از سینمای جست‌وجوگر شرق اروپا تقدیر کرد.خرس طلایی جشنواره فیلم برلین به یکی از فیلم‌های رادیکال و بحث‌برانگیز این دوره از این جشنواره سینمایی تعلق گرفت: «به من دست نزن» ساخته آدینا پینتیلی از رومانی. «خوک» ساخته مانی حقیقی که سینمای ایران را نمایندگی می‌کرد، از جوایز شصت و هشتمین دوره برلیناله بی‌نصیب ماند.
آدینا پینتیلی، فیلمساز رومانیایی برنده خرس طلایی جشنواره فیلم برلین
«به من دست نزن» ساخته آدینا پینتیلی نخستین فیلم بلند این کارگردان رومانیایی‌ست: یک مستند داستانی که تلاش می‌کند حد و مرز صمیمیت و نزدیکی انسان‌ها با هم را نشان دهد و برای رسیدن به این منظور، معلولیت جسمانی، روابط آشفته جنسی و هویت‌یابی جنسی را مضمون قرار می‌دهد. فیلمی درباره جنسیت، برهنگی از همه زوایایش، به ویژه احساس برهنگی درونی.
وس اندرسون برای فیلم «جزیره سگ‌ها» جایزه بهترین کارگردانی شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد. «جزیره سگ‌ها» فیلم افتتاحیه برلیناله هم بود. بیل موری از جانب اندرسون برای گرفتن جایزه بهترین کارگردانی روی صحنه حاضر شد. او از صداپیشگان فیلم اندرسون است.
نمایی از فیلم «به من دست نزن» ساخته آدینا پینتیلی
«والس والدهایم» به کارگردانی روت بکرمان از اتریش نیز به عنوان بهترین مستند برلیناله برگزیده شد.  بکرمان در سخنانی که روی صحنه شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم برلین ایراد کرد گفت با این فیلم قصد داشته نشان دهد که چگونه برخی سیاستمداران با عوام‌فریبی، رویکردهای نژادپرستانه و با یهودی‌ستیزی نتیجه انتخابات [در اروپای مرکزی] را به نفع خود تغییر می‌دهند.
جایزه آلفرد بوئر به فیلم «LAS HEREDERAS» اثر مارسلو مارتینسی اهدا شد.
خرس نقره‌ای جایزه بزرگ هیات داوران به فیلم «چهره» به کارگردانی ماگوژتا شوموفسکا رسید.
در این دوره از جشنواره فیلم برلین  ۲۴ فیلم به نمایش درآمدند که از بین آنها ۱۹ فیلم، از جمله «خوک» ساخته مانی حقیقی بر سر به دست آوردن خرس طلایی و خرس‌های نقره‌ای برلیناله با یکدیگر رقابت کردند.
ریاست هیأت داوران جشنواره فیلم برلین را تام تیکور به عهده داشت. تیکور که از فیلم‌های این دوره برلیناله رضایت داشت، روی صحنه گفت: «حال ما خوب بود. فیلم‌های عجیب و متفاوتی دیدیم.»
سال گذشته هم جشنواره فیلم برلین خرس طلایی خود را به یک فیلمساز زن از شرق اروپا اهدا کرد. فیلم «بدن و روح» ساخته  ایلدکو اِنیِدی فیلمساز مجارستانی درباره عشق بین دو انسان درونگرا و زخم‌پذیر در یک سلاخ‌خانه.

دیدگاهتان را بنویسید