«تاکسی» جعفر پناهی به بیش از ۳۰ کشور فروخته شد

«تاکسی»، آخرین ساخته جعفر پناهی که در جشنواره برلین جایزه خرس طلایی را به‌دست آورد و در ایران اجازه نمایش ندارد، در بسیاری از کشورهای اروپا، آسیا و آمریکای لاتین به‌نمایش در خواهد آمد.«تاکسی»، آخرین ساخته جعفر پناهی که در جشنواره برلین جایزه خرس طلایی را به‌دست آورد و در ایران اجازه نمایش ندارد، در بسیاری از کشورهای اروپا، آسیا و آمریکای لاتین به‌نمایش در خواهد آمد.
جعفر پناهی و حنا سعیدی در صحنه‌ای از فیلم «تاکسی»
جعفر پناهی و حنا سعیدی در صحنه‌ای از فیلم «تاکسی»
به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، «سلولوئید دریمز»، شرکت توزیع بین‌المللی فیلم در پاریس اعلام کرد که «تاکسی» تاکنون در بیش از ۳۰ کشور جهان به فروش رسیده و به نمایش در خواهد آمد.
بنا به این گزارش، این فیلم در ۲۰ کشور اروپایی، از جمله روسیه و ترکیه نمایش داده خواهد شد.
همچنین تایوان، هنگ‌کنگ، چین، برزیل و کلمبیا نیز «تاکسی» را برای نمایش عمومی سفارش داده‌اند.
برای نمایش این فیلم در بریتانیا و آمریکا نیز مذاکراتی در حال انجام است.
روز سه‌شنبه ۱۷ فوریه / ۲۸ بهمن ماه رادیو زمانه گزارش داد که شرکت «ممنتو»، یکی از پخش‌کننده‌های فیلم‌های سینمایی در فرانسه، فیلم «تاکسی» را به مبلغ ۲۰۰ هزار یورو خریده و ۱۵ آوریل سال جاری این فیلم را در سینماهای فرانسه به نمایش می‌گذارد.

«تاکسی» که در بخش رقابتی شصت‌وپنجمین دوره جشنواره فیلم برلین شرکت کرده بود، شنبه ۱۴ فوریه / ۲۵ بهمن‌ماه در مراسم پایانی این جشنواره، در غیاب کارگردان آن خرس طلایی را به‌دست آورد.
جعفر پناهی یک روز پس از دریافت جایزه خرس طلایی گفت همه فیلمسازان ایرانی دل‌شان می‌خواهد فیلم‌شان اول در کشورشان به نمایش درآید اما دیوار سیاست همیشه مانع نمایش این فیلم‌ها در ایران شده است.
او گفت به حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی ایران پیشنهاد نمایش فیلم «تاکسی» در جشنواره فیلم فجر را داده و تا آخرین روز جشنواره فجر نیز منتظر تصمیم وی مانده، اما پاسخی دریافت نکرده است.
فیلم «تاکسی» با بودجه‌ای که از ۱۰ هزار دلار تجاوز نمی‌کند و با امکانات خانگی ساخته شده است. این فیلم از سویه‌های سیاسی و در‌‌ همان حال سرگرم‌کننده‌ای برخوردار است. جعفر پناهی در این فیلم نقش یک راننده تاکسی در تهران را ایفا می‌کند. در گفت‌و‌گوی او با مسافرانش، موقعیت‌های قابل تأمل و ‌گاه طنزآمیزی شکل می‌گیرد. منتقدان گفته‌اند این فیلم در مقایسه با فیلم‌های پیشین جعفر پناهی که پس از ممنوعیت فیمسازی‌اش در ایران ساخته شاد‌تر است و در فضای باز اتفاق می‌افتد.
جعفر پناهی در جریان رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ دو بار دستگیر و سپس به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی و سفر به خارج از ایران محکوم شد.

دیدگاهتان را بنویسید