تصویر

تصویر (انگلیسی: The Image) یک فیلم شهوانی به کارگردانی ردلی متزگر است که در سال ۱۹۷۶ منتشر شد. از بازیگران آن می‌توان به ربه‌کا بروک اشاره کرد. ربه‌کا بروک (انگلیسی: Rebecca Brooke؛ ۲۱ فوریه ۱۹۵۲ – ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۲) بازیگر پورنوگرافی اهل ایالات متحده آمریکا بود.

گُشناب[۱]، گَشناب یا منی[۲] که در زبان یونانی به آن اسپرما، در لاتین Semen و در انگلیسی به آن Semen یا Seminal fluid می‌گویند، یک شاره آلی است که در انسان از مجموع اسپرم و ترشحات مجاری آن، ترشحات پروستات و ترشحات غددی که در کنار ریشهٔ آلت مرد قرار دارند، ساخته شده‌است. این مایع از اندام‌های جنسی مردانهٔ انسان (بیضه) یا جانوران هرمافرودیت ترشح می‌شود و می‌تواند با تخمک جنس ماده فرایند لقاح را برقرار کند.[۳]

این ترشحات دربردارندهٔ پروتئازها، آنزیم‌ها و مواد قندی مانند فراکتوز است که برای تغذیه و ادامهٔ حیات سلول‌های اسپرم مورد نیازند. همچنین این مواد محیطی را برای سلول‌های اسپرم فراهم می‌کنند که آن‌ها بتوانند درون آن جابه‌جا شوند یا به عبارت دیگر شنا کنند (swim). بوی خاصی که از آب منی متصاعد می‌شود، به سبب همین ترکیبات است.[نیازمند منبع]به سبب فروکتوز موجود در آن، این ترکیب شیرین‌مزه است و بویی شبیه به کلر دارد.

تولید اسپرماتوزوم (منی) توقفی ندارد. امّا در عضو کوچک بالای هر بیضه و مجاری اسپرم (اپیدیدیم) جمع می‌شود و ممکن است تا ماه‌ها همان‌جا بماند بدون آنکه قدرت باروری خود را کاملاً از دست بدهد و تنها با انجام نزدیکی، خود ارضائی یا احتلام در خواب به بیرون از بدن منتقل می‌شوند.

یکی از جاهایی که منی در آن ساخته می‌شود، غدهٔ وزیکولی است. این غده در لگن خاصره قرار دارد. فرایند جنسی که به بیرون ریخته شدن منی از بدن منتهی می‌شود، انزال می‌گویند.

منی سالم دارای حداقل ۲۰ میلیون اسپرم در هرمیلی لیتر از مایع منی و طبق جدیدترین استاندار سازمان بهداشت جهانی ۱۵میلیون اسپرم در هر میلی لیتر از مایع منی می‌باشد. مایع منی علاوه بر اسپرم دارای آب، قندهای ساده، مواد قلیایی (برای محافظت در مقابل محیط اسیدی میزراه مرد و محیط اسیدی واژن زن است. همچنین در مایع منی موادی به نام پروستاگلندین‌ها هستند که سبب انقباض رحم ولوله‌های تخمدانی می‌شوند. علاوه بر این موادی از قبیل ویتامین C, روی و کلسترول نیز در مایع منی وجود دارند.

اسپرماتوزون اصلی‌ترین ترکیب موجود در منی یک نر سالم که عامل باروری تخمک ماده است.

بسته به گونهٔ زیستی سلول جنسی مردانه (اسپرم) فرایند لقاح با تخمک را به صورتی درونی یا بیرونی برقرار می‌کند. در لقاح بیرونی، سلول مردانه به صورت مستقیم و در بیرون اندام‌های جنسی زنانه با تخمک رابطه برقرار می‌کند. برای نمونه ماهی ماده تخمک‌های خود را در محیط آبی خود می‌ریزد و در همان محیط میان تخمک و سلول‌های مردانهٔ ماهی نر، لقاح صورت می‌گیرد.

در لقاح درونی، این فرایند درون اندام‌های جنسی زنانه و پس از آمیزش جنسی روی می‌دهد. در جانوران کم‌مهره مانند دوزیستان، خزندگان، پرندگان و تک‌سوراخیان پستاندار، آمیزش جنسی به نتیجه نمی‌رسد مگر آنکه روزنهٔ بدن (به انگلیسی: Cloaca) جنس نر و ماده با هم ارتباط فیزیکی پیدا کند (این همان روزنهٔ خروج ادرار و مدفوع است). در کیسه‌داران و جفت‌داران آمیزش جنسی از راه مهبل روی می‌دهد.

مواد سازندهٔ منی انسان

در طول فرایند انزال، سلول‌های جنسی مردانه از مجراهای انزال می‌گذرند و با مایع‌های ترشح شده از غدهٔ وزیکولی، پروستات و غده‌های بولبورترال (به انگلیسی: bulbourethral glands) مخلوط می‌شود تا مایع منی را بسازد. مادهٔ ترشح شده از غدهٔ وزیکولی زرد رنگ و سرشار از فروکتوز و چند مادهٔ دیگر است و روی هم ۷۰٪ از منی انسان را تشکیل می‌دهد.[۴] مایع ی دفع شده از پروستات که تأثیر گرفته از دی‌هیدروتستوسترون است، مایعی است سفید رنگ (گاهی شفاف)، رقیق و دربردارندهٔ پروتئاز، اسید سیتریک، اسید فسفاتاز و چربی‌ها است.[۴] مادهٔ ترشح شده از غده‌های بولبورترال، مایعی شفاف است که باعث روان تر شدن میزراه می‌شود.[۵]

پلاسمای منی در انسان از بازهٔ گسترده‌ای از ترکیب‌های آلی و معدنی ساخته شده‌است.

پلاسمای منی مواد غذایی و همچنین فضای حفاظتی مورد نیاز برای اسپرم را فراهم می‌کند تا در سفرش در مجراهای جنسی زنانه آسیب نبیند. محیط مهبل در شرایط معمولی به‌شدت اسیدی (اسید لاکتیک)، با لزجت و پر از سلول‌های ایمنی است برای همین این محیط برای سلول‌های اسپرم بسیار خشن و نامناسب است. ترکیبات به کار رفته در پلاسمای منی کمک می‌کند تا این میزان خشونت محیط در برابر اسپرم جبران شود. آمین‌های پایه مانند پوترسین، اسپرمین، اسپرمیدین و کاداورین دلیل بو و مزهٔ ویژهٔ منی‌اند. این پایه‌های آلکالینی با محیط خشن مجراهای جنسی زنانه در اندرکنش قرار می‌گیرد و از DNA درون اسپرم حفاظت می‌کنند.

عضوهای همکار در ساخت منی عبارتند از:

غدهتقریب به درصدتوضیح
بیضه۲–۵٪تقریباً میان ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون اسپرمی که در بیضه تولید می‌شود در هر انزال به بیرون ریخته می‌شود. اگر مردی لوله‌های خود را بسته باشد (وازکتومی)، اسپرمی در منی او یافت نمی‌شود.
غده وزیکولی۶۵–۷۵٪اسیدهای آمینه، سیترات، آنزیم‌ها، گروه فلاوین، فروکتوز (۲ تا ۵ میلی‌گرم در هر میلی‌لیتر از منی، منبع اصلی انرژی سلول‌های اسپرم[۶] که کاملاً بر پایهٔ قندها است)، فسفریلکولین، پروستاگلاندین، پروتئین و ویتامین ث
پروستات۲۵–۳۰٪اسید فسفاتاز، سیتریک اسید، فیبرینولیزین، آنتی‌ژن ویژهٔ پروستات، پروتئازها، روی[۷] (در مردان سالم، به اندازهٔ ۱۳۵±۴۰ میکروگرم در هر میلی‌لیتر از منی، روی پیدا می‌شود. روی به پایدار شدن DNA– دربردارندهٔ کروماتین در سلول اسپرم، کمک می‌کند. کمبود روی باعث آسیب‌پذیر شدن اسپرم می‌شود و در نتیجه احتمال باروری پایین می‌آید؛ همچنین کمبود روی بر اسپرماتوژنز تأثیر منفی می‌گذارد)
غده‌های بولبورترالزیر ۱٪گالاکتوز، مخاط (با ایجاد فضایی با لزجت کمتر، کمک می‌کند تا جابجایی اسپرم در مهبل و دهانهٔ رحم آسان‌تر شود و اسپرم‌ها بتوانند درون منی شنا کنند و از آن به بیرون نروند. علت ژله مانند بودن منی و چسبندگی آن نیز همین است)، سیالیک اسید و مذی

در سال ۲۰۰۵ بررسی‌ها نشان داد که میانگین مواد تشکیل دهنده فیزیکی و شیمیایی مایع منی انسان به شرح زیر است:[۸]

مادهدر هر ۱۰۰ میلی‌لیتردر حجم متوسط (3.4 میلی لیتر)
کلسیم (میلی‌گرم)۲۷٫۶۰٫۹۳۸
کلرید (میلی‌گرم)۱۴۲۴٫۸۳
سیترات (میلی‌گرم)۵۲۸۱۸٫۰
فروکتوز (میلی‌گرم)۲۷۲۹٫۲۵
گلوکز (میلی‌گرم)۱۰۲۳٫۴۷
اسید لاکتیک (میلی‌گرم)۶۲۲٫۱۱
منیزیم (میلی‌گرم)۱۱۰٫۳۷۴
پتاسیم (میلی‌گرم)۱۰۹۳٫۷۱
پروتئین (گرم)۵٫۰۴۰٫۱۷۱
سدیم (میلی‌گرم)۳۰۰۱۰٫۲
اوره (میلی‌گرم)۴۵۱٫۵۳
روی (میلی‌گرم)۱۶٫۵۰٫۵۶۱
محلول بافر (β)۲۵
اسمولاریته (اسمول)۳۵۴
پی‌اچ۷٫۷
ویسکوزیته (پواز)۳–۷
حجم (میلی لیتر)۳٫۴

گزارشی از سازمان بهداشت جهانی که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد، می‌گوید که به‌طور معمول منی در انسان حجم ۲ میلی‌لیتر و pH برابر با ۷٫۲ تا ۸ دارد. غلظت اسپرم در آن ۲۰×۱۰۶ اسپرم در هر میلی‌لیتر (گاهی بیش از این مقدار) و شمار اسپرم‌ها ۴۰×۱۰۶ اسپرم در هر انزال است (گاهی بیش از این مقدار)، همچنین تحرک ۵۰٪ یا بیشتر، با پیشروی رو به جلو (دسته‌های a و b)، و تحرک ۲۵٪ یا بیشتر با پیشروی سریع (دستهٔ a) در مدت ۶۰ دقیقه از انزال[۹]

ظاهر و ثبات منی در انسان

این مایع در حالت کلی شفاف است و به رنگ‌های سفید، خاکستری و گاهی با ته رنگ زرد نیز دیده می‌شود. در صورتی که خون در منی باشد به رنگ صورتی یا قرمز در می‌آید به این وضعیت هماتوسپرمیا گفته می‌شود که در صورت ادامهٔ این نشانه‌ها حتماً باید به پزشک مراجعه کرد.[۱۰] وجود خون در منی یا هماتوسپرمیا با چشم عادی قابل درک نیست (با کمک میکروسکوپ قابل دیدن است) وجود خون در منی می‌تواند به دلیل التهاب، عفونت، بسته شدن یا وجود زخم در دستگاه تناسلی مرد باشد همچنین در صورت وجود مشکلی در میزراه، بیضه، اپیدیدیم یا پروستات ممکن است در منی خون دیده شود. این مشکل معمولاً با درمان‌های ساده و آنتی‌بیوتیک قابل حل است اما در صورت ادامه باید نمونهٔ منی، آزمایش شود و دیگر اندام‌های جنسی هم باید مورد معاینه قرار گیرند.

کیفیت

کیفیت منی از روی توان آن در ایجاد لقاح سنجیده می‌شود؛ بنابراین این مطلب سنجشی است از توان مرد در ایجاد باروری. آنچه باعث ایجاد باروری می‌شود سلول جنسی مردانه (اسپرم) است پس سنجش کیفیت منی به‌شمار سلول‌های جنسی مردانه و کیفیت آن‌ها بستگی دارد. منی باید حجم کافی داشته باشد (۳ میلی لیتر). اسپرم‌های درون آن فعالیت داشته باشند (۵۰٪ فعال پس از ۲ ساعت). دارای قدرت نفوذ به درون تخمک باشد. مایع منی معمولاً در عرض ۱ ساعت به صورت مایع در می‌آید. PH استاندارد: بین ۷ تا ۸.

یک محقق استرالیایی در کنفرانس انجمن اروپایی تولید مثل انسانی و جنین‌شناسی با اعلام نتایج پژوهشهای خود گفت: در حالی که پیش از این به زوج‌ها توصیه می‌شد هر دو سه روز یک بار رابطه جنسی داشته باشند ولی تحقیقات او نشان می‌دهد همبستری هر روزه به ارتقای سلامت اسپرم‌ها کمک می‌کند. دیوید گرینینگ به حاضران در این کنفرانس گفت او در تحقیقاتش بر ۱۱۸ مرد آزمایش انجام داده و نتیجه کارش رضایت بخش بوده‌است. به گفته گرینینگ میزان آسیب دیدگی اسپرم در هشتاد درصد مردانی که مورد آزمایش قرار گرفتند، بعد از یک هفته انزال روزانه، ۱۲ درصد کاهش یافت. در این حال، به علت انزال روزانه میزان اسپرم‌های خارج شده در هر رابطه جنسی که این مردان برقرار می‌کردند از ۱۸۰ میلیون به حدود ۷۰ میلیون کاهش پیدا می‌کرد ولی به گفته آقای گرینینگ این رقم همچنان در دامنه مطلوب برای برخورداری از قدرت باروری است. به گفته گرینینگ، برقراری رابطه جنسی هر روزه به افزایش تحرک اسپرم‌ها نیز کمک می‌کند.

خوردن منی

برخی از دلایل بلعیدن منی انسان یا دیگر جانداران، می‌تواند ارضای جنسی یا اعتقاد به فواید جسمی یا روحی و روانی آن باشد. مطالعاتی توسط محققین هلندی نشان داده‌است که سکس دهانی و بلعیدن منی به‌علت وجود آنتی‌ژن‌های فراوان در اسپرم می‌تواند در زنان به داشتن یک بارداری ناسالم و پرخطر و ریسک بالاترِ ابتلا به پره‌اکلامپسی منجر شود. همچنین تحقیقات روان‌شناسی نشان داده بلعیدن منی در زنان، باعث افزایش اضطراب، استرس و افسردگی می‌شود. تأثیرات این امر در مردان نامشخص است.[۱۱]

دیدگاه‌های فرهنگی و اعتقادی

در کشور گینه نو در بسیاری از قبایل از جمله سامبیا و اتورو آیینی وجود دارد که افراد جوان‌تر قبیله (پسران) باید با ریش‌سفیدان قبیله سکس دهانی انجام داده و منی آن‌ها را ببلعند. آن‌ها معتقدند که این امر باعث کامل و بالغ شدن جوانان قبیله می‌شود و بر این باورند که اسپرم، طبیعت و وجود ریش‌سفید قبیله است؛ از این رو آن را مایعی مقدس می‌دانند.[۱۲]

دیدگاهتان را بنویسید