توقیف نمایش با موضوع بلاتکلیفی زنان تن‌فروش

موضوع آن بلاتکلیفی زنان تن‌فروش دوره‌ی پهلوی پس از سرنگونی رژیم شاه است: «در شرایط بحرانی سقوط رژیم پهلوی، محله قلعه زاهدی مورد هجوم و تخریب قرار می‌گیرد. سه زن که از چنگ هجوم‌آوران می‌گریزند به زیرزمین خانه‌ای بزرگ در مرکز شهر پناه می‌برند. زیرزمینی که چند مرد در طبقه بالای آن مشغول سلاخی کردن هستند…» 


اینستاگرام سه پنج


نمایش “روز عقیم” در جشنواره دولتی فجر ممنوع شد. کارگردان این نمایش حسین کیانی و موضوع آن بلاتکلیفی زنان تن‌فروش دوره‌ی پهلوی پس از سرنگونی رژیم شاه است: «در شرایط بحرانی سقوط رژیم پهلوی، محله قلعه زاهدی مورد هجوم و تخریب قرار می‌گیرد. سه زن که از چنگ هجوم‌آوران می‌گریزند به زیرزمین خانه‌ای بزرگ در مرکز شهر پناه می‌برند. زیرزمینی که چند مرد در طبقه بالای آن مشغول سلاخی کردن هستند…» 


رویا میرعلمی،بازیگر و همسر حسین کیانی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: « با عنایات مکرر مرکز هنر‌های نمایشی اجرای روز عقیم در سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر توقیف شد و این در حالی‌ست که این نمایش در جدول جشنواره گنجانده شده و قرار بود ما فردا در دو سانس شش و هشت و نیم روی صحنه برویم و این در حالی‌ست که گروه اجرایی ما با تمام سختی‌ها و کاستی‌ها تمرین کرده آماده بودیم برای اجرا و این در حالی‌ست که ما نخواسته بودیم در جشنواره باشیم و از ما دعوت شده بود و این درحالی‌ست که ساعت ۱۰ همین امشب این حکم به حسین کیانی ابلاغ شد و این درحالی‌ست که ما اصلا حال خوبی نداریم. همین.»


خبرها حاکی است ابتدا قرار بوده این نمایش در جشنواره دولتی فجر به صحنه برود؛ اما نهادی خارج از وزارت ارشاد در نامه‌ای به “شورای نظارت مرکز هنر‌های نمایشی” اجرای نمایش را ممنوع می‌کند. کارگردان در نامه‌ای سرگشاده ماجرا را برملا و از اجرای نمایش اعلام انصراف می‌کند. در واکنش به این نامه، فرهاد مهندس‌پور دبیر سی‌ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از حسین کیانی درخواست می‌کند که از تصمیم خود منصرف شود و دوم بهمن “روز عقیم” را در جشنواره به صحنه ببرد. کارگردان ” دست به قلم شده در نامه‌ای به او پاسخ داد و واکنش مسئولانه مهندس‌پور را در روزگار مسئولیت‌گریزی مغتنم شمرد”. اما چند ساعت پیش از اجرا نمایش توقیف می‌شود!


دیدگاهتان را بنویسید