«دوشیزه شایسته» پیشین ترکیه به اتهام توهین به رئیس‌جمهوری آن کشور با بازنشر مطلبی در صفحه اینستاگرام خود، به ۱۴ ماه زندان تعلیقی محکوم شده‌است.پرونده مروه بویوک‌سراج، یکی از صدها پرونده‌ای‌ست که در این سال‌ها علیه منتقدان رجب طیب اردوغان گشوده شده‌است.«دوشیزه شایسته» پیشین ترکیه به اتهام توهین به رئیس‌جمهوری آن کشور با بازنشر مطلبی در صفحه اینستاگرام خود، به ۱۴ ماه زندان تعلیقی محکوم شده‌است. 
پرونده مروه بویوک‌سراج، یکی از صدها پرونده‌ای‌ست که در این سال‌ها علیه منتقدان رجب طیب اردوغان گشوده شده‌است.
خانم بویوک‌سراج، ۲۷ ساله‌است و متهم شده با انتشار شعری در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام به اردوغان توهین کرده‌است. وکیل او گفته این شعر حتی سروده این مدل ترک نبوده و او تنها آن را بازنشر کرده‌است.
دادگاه ۱۴ ماه زندان را، در صورتی‌که مروه «عمل بدی برای پنج سال انجام ندهد» معلق کرده‌است. با این همه وکیل او می‌گوید فرجام‌ خواهد خواست و پرونده را به دادگاه حقوق بشر اروپا می‌فرستد.
دادگاه‌های ترکیه می‌توانند احکامی تا چهار سال زندان را برای کسانی که به رئیس‌جمهوری آن کشور توهین می‌کنند، صادر کنند.
خبرگزاری‌های بین‌المللی می‌گویند این احکام از زمانی که اردوغان به قدرت رسیده، به طور متناوبی علیه منتقدان او استفاده شده است.
در مجموع ۱۸۰۰ پرونده علیه کارتونیست‌ها، روزنامه‌نگاران، کمدین‌ها یا نوجوانان گشوده شده که همه آنها در ارتباط با توهین به اردوغان هستند.
دادستانی ترکیه حتی پرونده‌ای هم علیه یک کمدین آلمانی باز کرده که متهم به مسخره کردن رئیس‌جمهوری ترکیه، آن‌هم در شبکه‌ای تلویزیونی در آلمان است.
مروه بویوک‌سراج در سال ۲۰۰۶ در مسابقات «دوشیزه شایسته» ترکیه مقام نخست را کسب کرد. شعری که دادگاه بر اساس آن رای به محکومیت مروه داده در سال ۲۰۱۴ میلادی در اینستاگرام او بازنشر شده بود.
نام شعر طنزگونه «شعر ارباب» بوده و به هجو به پرونده‌های فساد مقام‌های ارشد در آن سال‌ها اشاره می‌کند. بویوک‌سراج همان زمان گفته بود دلیل بازنشر این شعر این بوده که به نظرش «با نمک» آمده بود و او حتی قصد «توهین به آقای اردوغان» را نداشته‌است.