Street-Artist-Tehran-2-300x340گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که در آستانه‌ی سال نوی خورشیدی، شماری از دختران با لباس‌های مرتب در خیابان‌های شمال تهران و به ویژه کنار مراکز بزرگ خرید، سنتور می‌نوازند و آواز می‌خوانند و عابران نیز “اسکناس‌های درشتی” به آن‌ها هدیه می‌دهند.

منبع این مطلب تقاطع

Street-Artist-Tehran-1-300x200
گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که در آستانه‌ی سال نوی خورشیدی، شماری از دختران با لباس‌های مرتب در خیابان‌های شمال تهران و به ویژه کنار مراکز بزرگ خرید، سنتور می‌نوازند و آواز می‌خوانند و عابران نیز “اسکناس‌های درشتی” به آن‌ها هدیه می‌دهند.

به نوشته‌ی وب‌سایت “روزنو”، این دختران خوش‌پوش جوان و زیبا که «اغلب لباس‌های شیک و مرتب می‌پوشند و از بدلی‌جات هماهنگ با لباس برای دست‌ها و انگشت‌ها استفاده می‌کنند»، اغلب، روزها در حد فاصل میدان ونک تا خیابان میرداماد و شب‌ها نیز در اطراف مجمتع‌های خرید “آسمان” و “ونک”، «روی زیراندازی نشسته و سنتور می‌نوازند».
بر اساس این گزارش، این دختران جوان، کمتر «سر خود را بالا آورده به عابران نگاه کنند» ولی کنار دستگاه سنتورشان، «اسکناس‌های درشتی» مشاهده می‌شود که «عابران خم شده و محترمانه به آنها هدیه می‌کنند».
این گزارش می‌افزاید که دختران سنتورنواز در نواختن ساز تنها نیستند بل‌که در این شب‌ها، پسران جوان خوش‌پوشی نیز در خیابان‌های تهران دیده می‌شوند که «به صورت گروهی با گیتار و ویولن نوازندگی می‌کنند و صدای موسیقی و آوازشان به قدری بلند است که صدای سنتور دختران به وضوح قابل تشخیص نیست».
Street-Artist-Tehran-2
به نوشته “روزنو”، شب‌ها “آواز نرم” این دختران نیز علاوه بر صدای سنتورشان به گوش می‌رسد که «همیشه آوازهای سنتی می‌خوانند» و با خاموش شدن چراغ مغازه‌ها نیز به کار خود پایان می‌دهند.
وقوع این پدیده‌ی جدید در خیابان‌های پایتخت ایران در حالی است که پیش از این در اردیبهشت‌ماه امسال، وب‌سایت ”جهان نیوز”، نزدیک به اصول‌گرایان تندرو، با انتقاد از نوازندگی و خوانندگی دختران در سطح شهر تهران پرسیده بود: «چرا باید فضای شهر به سمت‌وسویی برود که عده‌ای تا این حد و اندازه به خود اجازه بروز و ظهور رفتار‌های ساختارشکن و هنجارشکن دهند؟»
این وب‌سایت هم‌چنین در گزارشی از مشاهدات خبرنگار خود در حوالی چهارراه ولیعصر تهران، به «دختری تقریبا ۱۴-۱۵ ساله» اشاره کرده بود که «با پوشش شلوار جین و یک بلیز کوتاه زنانه» به «نغمه‌سرایی و هنرنمایی با استفاده از یک آمپلی‌فایر قابل حمل»  می‌پرداخت و یک دختر دیگر که سن کمتری داشت نیز این دختر نوجوان را همراهی می‌کرد و ساز تنبک می‌نواخت.