دیگر حتی شاملو و ساعدی هم فروش نمی‌روند!

حتی پرفروش‌ترین کتاب‌ها هم در رکود حال حاضر بازار نشر، با مشکل فروش مواجه شده‌اند. آن‌قدر که کتاب‌های شخصیت‌های مشهور و محبوبی مانند شاملو و ساعدی هم فروش کمی دارندکارشناس و سرویراستار نشر نگاه می‌گوید: «حتی پرفروش‌ترین کتاب‌ها هم در رکود حال حاضر بازار نشر، با مشکل فروش مواجه شده‌اند. آن‌قدر که کتاب‌های شخصیت‌های مشهور و محبوبی مانند شاملو و ساعدی هم فروش کمی دارند.»
فرید مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا با اشاره به رکود کم سابقه بازار نشر و شرایط نابسامان فروش کتاب گفت: «وضعیت بازار به قدری راکد شده که حتی مجموعه‌ آثار شاعران سرشناس که همیشه جزو پرفروش‌ها بودند هم با استقبال کمی مواجه می‌شوند. کتاب‌هایی که مطابق با معیارهای گذشته فکر می‌کردیم مثل برق و باد تجدید چاپ شوند، خیلی سخت به چاپ دوم می‌رسند.»
احمد شاملو
وی با اشاره به رکود سنگین بازار کتاب در سال جدید، خصوصا بعد از اتمام نمایشگاه کتاب تهران، ادامه داد: «دیگر عمده فروش‌ کتاب‌ها در حد 400 الی 500 نسخه خلاصه می‌شوند و رسیدن به فروش بالای هزار نسخه برای یک کتاب، به رویا تبدیل شده است.»
مرادی اضافه کرد: «فکرش را بکنید جلد چهارم آثار احمد شاملو که در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شد، هنوز به چاپ دوم نرسیده است. درصورتی که در سال‌های قبل کتاب‌هایی از این دست ظرف کمتر از یک ماه به چاپ‌‌های بعدی می‌رسیدند. حتی کتاب «میراث» شاملو هم بعد از گذشت چند ماه، هنوز در چاپ اول مانده است.»
وی ضمن بیان این مطلب که «مار در مبعد» و «چوب به دست‌های ورزیل» در ادامه انتشار آثار دیگر ساعدی، مراحل انتشار را طی می‌کنند، اظهار داشت: «آثار غلامحسین ساعدی هم که چندی‌ست نشر نگاه انتشار تمامی آن‌ها را آغاز کرده و پیشبینی می‌شد با فروش خوبی مواجه شوند، شرایطی مشابه دارند و چندان با اقبال همراه نبوده‌اند.»
مرادی درباره مجموعه آثار شاعران سرشناس دیگری که نشر نگاه پیگیر انتشارشان است، گفت: «در حال حاضر مجموعه آثار فریدون توللی، ژاله اصفهانی و ملک‌الشعراء بهار در حال آماده سازی و ارسال به ارشاد هستند که باید دید این کتاب‌ها پس از انتشار چه شرایطی را در بازار خواهند داشت.»

دیدگاهتان را بنویسید