روسپیان – کاوه گلستان

مجموعه روسپیان ، قسمتی از مجموعه ” سه گزارش درباره : روسپی ، کارگر و مجنون، پروژه ارزشمند عکاس نامدار ایرانی کاوه گلستان است که در حوالی سالهای 1355-1356 خلق گردید. این مجموعه در اردیبهشت 1357 در دانشگاه تهران به نمایش در آمد اما از سوی ساواک توقیف شد . متاسفانه دسترسی به نسخه ای که از نظر کیفیت قابل قبول باشد ممکن نیست و بخاطر کیفیت پایین عکسها پوزش طلبیده می شود .مجموعه روسپیان ، قسمتی از مجموعه ” سه گزارش درباره : روسپی ، کارگر و مجنون، پروژه ارزشمند عکاس نامدار ایرانی کاوه گلستان است که در حوالی سالهای 1355-1356 خلق گردید. این مجموعه در اردیبهشت 1357 در دانشگاه تهران به نمایش در آمد اما از سوی ساواک توقیف شد . متاسفانه دسترسی به نسخه ای که از نظر کیفیت قابل قبول باشد ممکن نیست و بخاطر کیفیت پایین عکسها پوزش طلبیده می شود .

هنگامه گلستان همسر کاوه در مصاحبه ای با حسن غفاری و اسمعیل احمدی درباره آن نمایشگاه چنین می گوید :

” همین مجموعه روسپی و کارگر و مجنون در تالار عبید زاکانی دانشگاه تهران که یک هفته گذاشتیم. وحشتناک شلوغ بود. خیلی آدم می آمد. یه چیز عجیب اینکه همه ی دخترای دانشگاه شیک و پیک بودن و یهو همه چادری شده بودن؛ ما فکر می کردیم چی شده که این همه زنای چادری میان. چون شنیده بودن که نمایشگاه مربوط به روسپی هاست، فساد و ایناست اومده بودند. بعد از یک هفته اونجا رو بستند. یعنی مامورا بعد از یک هفته اومدن بستند. بعد که عکسارو جمع کردیم چون با خانم سیحون آشنایی داشتیم. 

خانم سیحون گفت که یک پارک فرح درست کردن و یه بازار هنر گذاشتن که همه چیز توش هست؛ نقاشی و کارای هنری… شما هم بیایین؛ اون عکساتو که نذاشتن نشون بدین من بهتون غرفه میدم یه جوری لای کارای دیگه می ذاریم ولی نمیشه از اول بار بذارین چون چک میکردن عکسا و نقاشیارو. گفت ممکن نیست اجازه بدن این عکسارو بذاریم اینه که من یه غرفه خالی برای شما میذارم دم آخر که همه رفتن دیدن فرح، شما عکساتونو بچینید. که همینطور شد و وقتی فرح آمد مامورا رفتند پیشوازش و ما تندتند عکسارو چیدیم. 
وقتی برگشتن با فرح دیگه وقت نبود کسی چیزی بگه که فرح آمد و کنار کاوه ایستاد و دید و با کاوه صحبت کرد و گفت که چرا اینقدر دید شما سیاهه و نمیدونم که تو دنیا این همه چیز قشنگ هست و توی روزنامه ها نوشتند و فرداش هم پیشنهاد دادن که بیاین از کاشیکاری و چیزای دیگه عکس بگیرید و ما هیچ وقت نکردیم”

کاوه گلستان در 13 فروردین ماه 1382 در حال تصویر برداری برای شبکه بی بی سی در اثر انفجار مین در اطراف سلیمانیه عراق درگذشت .

دیدگاهتان را بنویسید