صادق هدایت ممنوع است؟

برادرزاده صادق هدایت گفت: از سال 1384 اجازه برگزاری مراسم بزرگداشت صادق هدایت را نداریم و این روند همچنان هم ادامه دارد.

برادرزاده صادق هدایت گفت: از سال 1384 اجازه برگزاری مراسم بزرگداشت صادق هدایت را نداریم و این روند همچنان هم ادامه دارد.
جهانگیر هدایت در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که امسال سیزدهمین دوره جایزه داستان کوتاه صادق هدایت برگزار می‌شود، درباره علت برگزار نشدن مراسمی برای این جایزه گفت: برای برگزاری مراسم بزرگداشت و حتی مراسم پایانی جایزه صادق هدایت که مصادف با روز تولد او یعنی 28 بهمن‌ماه است، شخصا به سازمان‌ فرهنگی – هنری شهرداری و سازمان‌های دولتی رفته‌ام، نامه‌نگاری کرده‌ام و تقاضای اختصاص سالن کرده‌ام، اما هیچ‌کدام از آن‌ها اجازه برگزاری مراسمی را تحت عنوان صادق هدایت به ما نمی‌دهند.
او درباره این‌که آخرین مراسمی که برای صادق هدایت در ایران برگزار شده است، به چه سالی مربوط می‌شود، گفت: تا سال 1384 ما مراسمی در خانه هنرمندان برای بزرگداشت صادق هدایت برگزار می‌کردیم که شامل سخنرانی، اجرای موسیقی و توزیع جوایز داستان کوتاه صادق هدایت می‌شد، اما از آن سال به بعد خانه هنرمندان اعلام کرد که نمی‌تواند زمان و سالنی برای برگزاری مراسم اختصاص بدهد.
برادرزاده صادق هدایت ادامه داد: خانه هنرمندان مسئله نداشتن جا را بهانه می‌کند، در صورتی که من هر سال سه ماه زودتر برای برگزاری مراسم جایزه صادق هدایت با آن‌ها نامه‌نگاری می‌کنم ولی جواب آن‌ها همان است که بود. وقتی من این برخوردها را می‌بینم، می‌فهمم که آن‌ها راست نمی‌گویند.
او درباره دلیل این موضوع گفت: به نظر می‌رسد آن‌ها یک نوع بدبینی خاص به صادق هدایت دارند و به همین خاطر اجازه نمی‌دهند که هیچ مراسمی برای او برگزار شود.
هدایت در ادامه درباره این‌که آیا در طول یک سال اخیر و با توجه به تغییر دولت تلاشی برای برپایی مراسمی برای این نویسنده صورت گرفته است یا نه، اظهار کرد: خانه هنرمندان هنوز زیر نظر همان آقایانی اداره می‌شود که در دوره احمدی‌نژاد حضور داشتند. مراکز دولتی دیگر نیز در جواب ما می‌گویند باید بررسی کنیم و مثل همیشه ظاهرا پس از کسب تکلیف از مقامات بالاتر جوابی به ما نمی‌دهند.
برادرزاده صادق هدایت در ادامه با ابراز تأسف از این‌که هیچ مراسمی برای یکی از مشهورترین نویسندگان ایرانی در زادگاهش برگزار نمی‌شود، گفت: باعث تأسف است که سال گذشته در حیدرآباد هند به مناسب سالگرد تولد صادق هدایت مراسمی برگزار شد، اما در زادگاه این نویسنده که «بوف کور» او یکی از شاهکارهای ادبیات ایران محسوب می‌شود اجازه برپایی هیچ‌گونه مراسم بزرگداشتی برای او داده نمی‌شود.
جهانگیر هدایت سپس این‌گونه اظهار نظر کرد: اعمالی که در زمینه حذف نویسندگانی چون صادق هدایت در ایران انجام می‌شود، اعتبار فرهنگی ما را در دنیا متزلزل کرده است. ایران اعتبار فرهنگی‌ ستبری در شاخه فرهنگی داشته، اما با نوع برخورد و رفتارهایی که در قبال آن‌ها صورت می‌گیرد، این اعتبار در حال تزلزل است. این موضوع هم فقط در مورد افرادی مثل صادق هدایت، احمد شاملو و دیگر نویسندگان معاصر اتفاق نمی‌افتد، بلکه حتی درباره فردوسی، خیام و حافظ نیز چنین نگاهی وجود دارد.
او در ادامه گفت: در روز تشییع سیمین بهبهانی بانوی غزل‌سرا بدون این‌که کسی برنامه خاصی بریزد، بسیاری از مردم حضور پیدا کرده بودند که در چند سال اخیر بی‌نظیر بود.

دیدگاهتان را بنویسید