عکس های از مراسم بزرگداشت احمد شاملو که با دخالت نیروهای امنیتی نیمه کاره ماند

مراسم بزرگداشتی که برای احمد شاملو برگزار شد با دخالت نیروهای امنیتی نیمه کاره ماند.ناصر زرافشان: جرمی به‌ جز شعر خواندن نداریم

چهاردهمین سالگرد درگذشت، احمد شاملو  با دخالت پلیس و حضور لباس شخصی‌ها نیمه‌کاره ماند. ساعتی قبل از برگزاری این سالگرد که از قبل اطلاع‌رسانی شده بود مأموران انتظامی و لباس شخصی‌ها در امام‌زاده طاهر کرج مستقر شدند و شروع به فیلم‌برداری و عکس برادری از کسانی کردند که به یاد و خاطره احمد شاملو امروز دوم مرداد، به دعوت کانون نویسندگان ایران در قبرستان امام‌زاده طاهر کرج دورهم جمع شده بودند. از طرف کانون نویسندگان ایران چهره های شناخته شده‌ای چون علی‌اشرف درویشان، ناصر زرافشان، فریبرز ریس دانا، رضا خندان مهابادی در این مراسم بزرگ‌داشت حاظر بودند.
کانون نویسندگان ایران - مراسم زنده یاد احمد شاملو
این مراسم یادبود با دخالت پلیس و نیروهای امنیتی نیمه کاره به پایان رسید. دکتر ناصر زرافشان که صحبت‌‌های خود را با یادی از مردم فلسطین آغاز کرد و گفت: «باید یاد کنیم از مردم فلسطین که دارند در خون و گلوله دست و پا می زنند». عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در کلامی به عنوان خاتمه این مراسم به طعنه خطاب به «فاتحان قلعه روسپیان» چنین گفت:
« کشور ما کشور آزادی است، در این هوای گرم خیلی‌ها به این گورستان آمده‌اند که شعر بخوانند. اما کانون را مجبور کرده‌اند که زودتر از وقت مقرر این جلسه را تمام کند. کانون ختم این جلسه را اعلام می‌کند با توجه به اینکه ما اینجا جرمی جز شعر خواندن نداریم.»

با این که هر سال نیروهای انتظامی و امنیتی تلاش بیشتری برای جلوگیری از برگزاری مراسم اعلام شده از طرف کانون نویسندگان ایران انجام می‌دهند با این وجود امسال نیز در مراسم بزرگداشت این شاعر مردمی، جمعیت زیادی در گورستان گرد هم آمده بودند.
کانون نویسندگان ایران - مراسم زنده یاد احمد شاملو (4)
آخر بازی
غافلان
هم سازند،
تنها توفان
كودكان ناهم گون مي زايد.
هم ساز
سايه سانان اند،
محتاط
در مرزهاي آفتاب
در هيأت زنده گان
مرده گان اند.
وينان دل به دريا افگنان اند،
به پاي دارنده ي آتش ها
زنده گاني
دوشادوش مرگ
پيشاپيش مرگ
هماره زنده از آن سپس كه با مرگ
و همواره بدان نام
كه زيسته بودند،
كه تباهي
از درگاه بلند خاطره شان
شرمسار و سرافكنده مي گذرد.
كاشفان چشمه
كاشفان فروتن شوكران
جوينده گان شادي
در مجري آتشفشان ها
شعبده بازان لبخند
در شبكلاه درد
با جاپايي ژرف تر از شادي
در گذرگاه پرنده گان.
در برابر تندر مي ايستند
خانه را روشن مي كنند،
و مي ميرند.
مراسم زنده یاد احمد شاملو

کانون نویسندگان ایران - مراسم زنده یاد احمد شاملو (2)


کانون نویسندگان ایران - مراسم زنده یاد احمد شاملو (5)
کانون نویسندگان ایران - مراسم زنده یاد احمد شاملو (6)کانون نویسندگان ایران - مراسم زنده یاد احمد شاملو (7)کانون نویسندگان ایران - مراسم زنده یاد احمد شاملو (8)کانون نویسندگان ایران - مراسم زنده یاد احمد شاملو (9)

دیدگاهتان را بنویسید