عکس های تازه از جسد چه‌گوارا

عکس های تاریخی جدیدی از جسد چریک آرژانتینی “ارنستو چه‌گوارا” در اسپانیا پیدا شد.“ایمانول آرته آگا”، برادر زاده مبلغ مذهبی(میسیونری) “لوئیس کوآرترو”، عکس‌های جسد ارنستو چگوارا چریک آرژانتینی را در مصاحبه ای در “ریکلا” واقع در استان “ساراگوسا” اسپانیا رونمایی کرد.

عکس های تاریخی جدیدی از جسد چریک آرژانتینی “ارنستو چه‌گوارا” در اسپانیا پیدا شد.
به گزارش سرویس عکس و تاریخ فرارو، “ایمانول آرته آگا”، برادر زاده مبلغ مذهبی(میسیونری) “لوئیس کوآرترو”، عکس‌های جسد ارنستو چگوارا چریک آرژانتینی را در مصاحبه ای در “ریکلا” واقع در استان “ساراگوسا” اسپانیا رونمایی کرد. 
این عکس های تاریخی گمشده از انقلابی کوبا چه گورا که در زمان کمی پس از اعدام وی در تاریخ ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ توسط “مارک هاتن” روزنامه نگار سابق خبرگزاری فرانسه گرفته شده است، در شهر کوچکی در اسپانیا پیدا شد.
چه با ریش های تیره رنگ در حالی که مرده است با چشمان باز بر روی برانکاردی با قفسه سینه ای برهنه و آغشته به خون و خاک پس از اینکه توسط ارتش بولیوی در اکتبر ۱۹۶۷ به ضرب گلوله کشته شد در این عکس‌ها به تصویر کشیده شده است.
“ایمانول آرته گا” عضو شورای محلی شهر ریکلا این عکس ها را از عمویش “لوئیس کوآترو” مبلغ دینی در بولیوی طی دهه ۶۰ میلادی به ارث برده است. آرته گا ۴۵ ساله می گوید: لوئیس این عکس ها را زمانی که برای ازدواج والدینم آمده بود آورد. مادر و زن عمویم به من گفتند که این عکس ها را یک عکاس فرانسوی به وی داده است.
آرته گا و زن عمویش این عکاس ها را در وسایل کوآترو پس از مرگش در سال ۲۰۱۲  پیدا کردند. 
آرته گا این گونه تعریف می کند که پس از مرگ عمویم به زن عمویم گفتم به یاد دارم که عمو عکس هایی از چه گوارا داشت وی در جواب گفت بلی همین جا هستند در یکی از جعبه ها که عکس های مربوط به دوره بولیوی است.
همچنین عکس رنگی دیگری از جسد چه گوارا که سربازان بولیوی «چه» را خوابانده‌اند و فردی بالای سر آن سیگار می‌کشد، وجود دارد، که توسط مارک هاتن خبرنگار خبرگزاری فرانسه گرفته شده و در آن زمان در رسانه های بین المللی منتشر شد.
اخیرا دریافته اند که  یکی از عکس‌ها در زمان دیگری گرفته شده است. در این عکس چه گوارا با موهایی نمدوار (به هم فشرده شده و کرک شده) است. در یکی دیگر از عکس‌ها جسد «تامارا بانکه» همراه انقلابی چه گوارا با صورتی از شکل افتاده بر روی برانکارد به تصویر کشیده شده است.
ارنستو چه گورا دکتر آرژانتینی به عنوان عضو ارشد رژیم انقلابی فیدل کاسترو در کوبا فعالیت می‎کرد. وی با همکاری سی آی ای CIA و توسط ارتش در ۸ اکتبر ۱۹۶۷ در بولیوی دستگیر شد و یک روز پس از آن اعدام شد.
تصویر جسد وی پیش از اینکه در خفا در روستای والگراتده واقع در بولیوی به خاک سپرده شود در رسانه ها منتشر شد.
آرته آگا معتقد است که عکس ها را خود هاتن زمانی که آنان را از کشور بیرون می‌راندند به کوآترو داده است و از عمویش خواسته تا آنها را بگیرد، زیرا وی در آن وقت تنها اروپایی در بولیوی بوده است.
 
متخصصین پس از بررسی عکس ها متوجه شدند که عکس ها بر روی کاغدی چاپ شده اند که دهه ها است که تولید نمی‌شود و تائید کرده اند که عکس ها متعلق به دهه ی ۶۰ میلادی هستند.
سیلوین استیبال مدیر بخش عکاسی منطقه اروپا و آفریقا آژانس خبری جهان گفته است: هاتن به ما گفته بود چهار و یا پنج عکس AFP در پاریس پس و پیش شده است، ولی زمانی که هاتن چند ماه پس از مرگ چه گورا به پاریس رفت، تنها چند عکس که ویرایشگر درست کرده بود را یافت.
(تصاویر) عکس‌های تازه از جسد چه‌گوارا
(تصاویر) عکس‌های تازه از جسد چه‌گوارا
(تصاویر) چند عکس جدید از جسد چه‌گوارا
(تصاویر) عکس‌های تازه از جسد چه‌گوارا
(تصاویر) عکس‌های تازه از جسد چه‌گوارا
(تصاویر) عکس‌های تازه از جسد چه‌گوارا
(تصاویر) عکس‌های تازه از جسد چه‌گوارا
(تصاویر) عکس‌های تازه از جسد چه‌گوارا

دیدگاهتان را بنویسید