فروزان، ستاره سینمای پیش از انقلاب ایران درگذشت

پروین خیربخش، با نام هنری فروزان، ستاره سینمای ایران در سال‌های پیش از انقلاب ایران در سن ۷۸ سالگی در تهران درگذشت.فروزان در سال ۱۳۱۶ در بندر انزلی به دنیا آمد و کار خود را در سینما با دوبله آغاز کرد.


لایک زنی فیس بوک ما

پروین خیربخش، با نام هنری فروزان، ستاره سینمای ایران در سال‌های پیش از انقلاب ایران در سن ۷۸ سالگی در تهران درگذشت.
فروزان در سال ۱۳۱۶ در بندر انزلی به دنیا آمد و کار خود را در سینما با دوبله آغاز کرد.


در سال ۱۳۴۲ با حضور در فیلم ساحل انتظار، ساخته سیامک یاسمی بازیگری در سینما را آغاز کرد و خیلی زود به یکی از مشهورترین بازیگران زن سینمای ایران تبدیل شد.
حضور او در فیلم‌ پرفروش گنج قارون، ساخته دیگر یاسمی در کنار فردین شهرت او را افسانه‌ای کرد؛ فیلمی که باعث شد این دو بازیگر به زوجی تبدیل شوند که حضورشان در هر فیلمی فروش بالای آن را ضمانت کند.

او نزدیک به ۱۵ سال در سینمای حرفه‌ای فعالیت کرد که عمدتا به نقش‌آفرینی در سینمای تجاری محدود بود. با این حال پرونده بازیگری او با فیلم دایره مینا ساخته داریوش مهرجویی (نمایش در سال ۱۳۵۷) برای همیشه بسته شد.
فروزان مانند بسیاری از بازیگران سینمای بدنه پیش از انقلاب، پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ دیگر اجازه فعالیت پیدا نکرد و خانه نشین شد.


او برخلاف بسیاری از بازیگران ایرانی پیش از انقلاب که مهاجرت کردند، در ایران ماند و در سال‌های آخر زندگی کمتر خبری از او در رسانه‌ها منتشر می‌شد.
فیلم‌های دالاهو، گوهر شب چراغ، خاطرخواه، دشنه، باباشمل و هاشم خان از فیلم‌های مشهور او بود.

دیدگاهتان را بنویسید