لیلا حاتمی جزو داوران جشنواره فیلم کن شد

لیلا حاتمی، هنرپیشه ایرانی، به عنوان یکی از اعضای هیات داوران جشنواره فیلم کن سال ۲۰۱۴ معرفی شده است. شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن از ۱۴ تا ۲۵ مه امسال برگزار می‌شود.


جین کمپیون، کارگردان نیوزلندی ریاست هیات داوران را به عهده خواهد داشت.خانم کمپیون با فیلم پیانوی خود در سال ۱۹۹۳ به نخل طلای کن رسید و تنها کارگردان زنی به شمار می‌رود که به این افتخار دست یافته است.سوفیا کاپولا، کارگردان آمریکایی، کارول بوکه، هنرپیشه فرانسوی و جئون دو یئون، بازیگر اهل کره جنوبی از دیگر اعضای هیات داوران کن امسال هستند. این اولین بار پس از سال ۲۰۰۹ است که اکثریت هیات داوران کن را زنان تشکیل می‌دهند.
ویلم دافو، بازیگر آمریکایی، گارسیا برنال، کارگردان و هنرپیشه مکزیکی، جیا ژانگ که، کارگردان چینی و نیکولاس ویندینگ رفن، کارگردان دانمارکی، دیگر اعضای هیات داوران هستند.
خداحافظ زبان اثر ژان لوک گدار، دو روز و یک شب، از ژان پیر و لوک داردن،ابرهای سیلس ماریا از اولیویر آسایاس و جیمی هال از کن لوچ برخی از فیلم‌های مطرح بخش اصلی جشنواره امسال هستند.
خواب زمستانی از نوری بیلکه سیلان، کارگردان اهل ترکیه نیز در این بخش به نمایش در می‌آید.
رودخانه گمشده رایان گاسلینگ و نمک زمین ساخته ویم وندرس و جولیانو ریبریو سالگادو نیز از فیلم‌هایی هستند که در بخش “نوعی نگاه” حضور دارند.
پیش از این از اهالی سینمای ایران کسانی چون سمیرا مخملباف، بهمن قبادی و نیکی کریمی نیز در بخش‌های مختلف کن داوری کرده‌اند. اما تا پیش از لیلا حاتمی، تنها عباس کیارستمی از ایران داور بخش اصلی بوده است.
عباس کیارستمی امسال نیز ریاست هیات داوران بخش سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه را به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید