محمد حیدری آهنگساز و نوازنده سنتور بر اثر سرطان ریه درگذشت


او نوازندگی سنتور را از استاد ابولحسن صبا، آهنگ‌ساز و نوازندهٔ سرشناس ایرانی یاد گرفت و از معروف‌ترین آثار او ترانه های «قلبم گرفت» و «بهار بهار» با صدای هایده است.این آهنگساز امروز   بر اثر سرطان ریه درگذشت در آمریکا درگذشت.


برای دریافت آخرین مطالب به کانال سه پنج در تلگرام بپیوندیدhttps://telegram.me/sepanjlitrاو نوازندگی سنتور را از استاد ابولحسن صبا، آهنگ‌ساز و نوازندهٔ سرشناس ایرانی یاد گرفت و از معروف‌ترین آثار او ترانه های «قلبم گرفت» و «بهار بهار» با صدای هایده است.این آهنگساز امروز   بر اثر سرطان ریه درگذشت در آمریکا درگذشت.


محمد حیدری نوازنده سرشناس و برجسته سنتور در دی ماه ۱۳۱۶ در تهران متولد گردید. وی شاگرد استاد بزرگ موسیقی ایران ابوالحسن صبا است.
از همان زمان نوجوانی شیفته موسیقی گشت و ساز سنتور بیش از هر ساز دیگری نظر او را به خود جلب کرد، بنابراین در همان نوجوانی و در سن ۱۳ سالگی مقدمات نوازندگی سنتور را از استاد ابولحسن صبا فرا گرفت. مدتی نیز از تجربیات عبدلله دوامی و حاج اقا محمد ایرانی بهره برد. از سال ۱۳۳۴ به مدت یک سال با ارکستر شماره یک هنرهای زیبا(به سرپرستی ابوالحسن صبا) همکاری داشت و از ۱۳۳۶ با گروه دیگری در اداره هنرهای زیبا (به سرپرستی نصرت الله گلپایگانی) همکاری داشت و از همین دوران تا سال ۱۳۵۷ توانست موفقیت‌های بیشماری را بدست اورد و برنامه‌های متعددی در داخل و خارج کشوراجرا کند.
استاد محمد حیدری از سال ۱۳۴۰ نیز به تدریس در هنرستان موسیقی ملی و کلاس‌های شبانه هنرستان اشتقال داشت. و توانست شاگردان چیره دستی را به موسیقی ایرانی معرفی کند. استاد حیدری سرپرستی گروه نوازندگان را نیز عهده دار بود و همراه با نوازندگان و خوانندگان مختلف، برنامه‌هایی را نیز در رادیو به اجرا در اورد. که این برنامه‌ها همگی از بهترین برنامه‌های موسیقییایی رادیو بوده‌اند.
صدای سنتور و شیوه نواختن او کاملا منحصر به فرد و بدیع بوده واو در شناساندن کارایی این ساز و برجسته نمودن ان در موسیقی ایرانی بسیار موثر بوده‌است. چنانکه استاد اسماعیل واثقی که از شاگردان حیدری بوده‌است و اکنون یکی از نوازندگان برجسته سنتور در ایران است در مورد استاد خود چنین می‌گوید: سنتور ایران به حیدری بدهکار است.
استاد حیدری پس از انقلاب به امریکا مهاجرت نمود و فعالیت‌های هنری منحصر به فرد خود را در ان کشور در زمینه ساخت ترانه تدریس و نوازندگی سنتور ادامه داد. اسماعیل واثقی تنها شاگرد برجسته حیدری نبوده‌است و از دیگر شاگردان او می‌توان به نام‌های بزرگی چون: استاد پرویز مشکاتیان واسماعیل تهرانی اشاره کرد. حیدری به دلیل اشنایی با موسیقی سنتی و موسیقی پاپ ایرانی توانست در زمینه اهنگسازی اثار بی بدیل و شاهکار گونه‌ای را خلق کند.
اولین همکاری ایشان با معین در البوم گلهای غربت۲(ترانه‌های دلم گرفت، صفای اشک) انجام شد که در این البوم صدای معین و هایده در کنار اهنگسازی حیدری اثری جاودانه را خلق نمود از دیگر کارهایی که حیدری با معین همکاری داشته‌است می‌توان به ترانه‌های بی بی گل، محض رضای خدا، مسافر (گل‌های غربت ۳)و ترانه صبحت بخیر عزیزم اشاره کرد.

استاد حیدری دارای لیسانس موسیقی است و در رشتهٔ موسیقی کلاسیک خارجی نیز دوره دیده‌است. قبل از انقلاب ۵۷ استاد حیدری برای گسترش موسیقی ایرانی از سوی وزارت فرهنگ و هنر به کشورهای انگلستان، روسیه، مکزیک، ژاپن، ترکیه، پاکستان، رومانی و چکسلواکی اعزام گردید و در آن کشورها موسیقی ایرانی را ترویج و تدریس کرد.

استاد حیدری برنده دو جایزه شیر طلایی در نواختن سنتور و آهنگسازی در سال ۲۰۰۵ است.
از جمله خوانندگان بزرگی که بسیار با او کار کرده‌اند می‌توان از استاد گلپا، هایده، مهستی، الهه، حمیرا و ستار نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید