مرگ آدونیس (به انگلیسی: The Death of Adonis) یک نقاشی در سال ۱۶۱۴ توسط پیتر پل روبنس است که هم‌اکنون در موزه اسرائیل در اورشلیم قرار دارد. این تابلو نشان می‌دهد که برای آدونیس مرده، ونوس، کوپید و سه الهه رحمت در حال سوگواری بودند.

اَدونیس (Ἄδωνις)، در اسطوره‌های یونان، نماد طبیعت و تجدید حیات سالانهٔ آن است.

پسر کینوراس از دخترش مورها بود. وی جوانی زیبارو و معشوق آفرودیته بود. آرس که به آدونیس حسد می‌برد، به صورت گراز آمد و او را کشت. از خون آدونیس گل شقایق می‌روید و آفرودیته به غم می‌افتد.آفرودیته از پرسفونه خواست تا اجازه دهد آدونیس هر سال، چهار ماه در بهار زنده شود و به زمین بازگردد و از این‌رو آدونیس نماد تجدید حیات طبیعت است.

این نقاشی توسط شاول پی اشتاینبرگ به موزه اسرائیل اهدا شد.

موزه اسرائیل (به عبری: מוזיאון ישראל) یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان است که بیش از نیم میلیون گنجینه و آثار باستانی از بسیاری از فرهنگ‌ها و کشورهای جهان را در خود جای داده است.

موزه اسرائیل در تاریخ ۱۱ مه ۱۹۶۵ میلادی رسماً تأسیس شد.


بخش‌های موزه اسرائیل
موزه اسرائیل دارای پنج بخش اصلی است. از بخش‌های اصلی موزه اسرائیل می‌توان به «تاریخ و فرهنگ یهودی»، «هنر و باستان شناسی اسلامی»، «باغ هنرهای زیبا»، «آثار نقاشان اروپایی و هنرمندان یهودی» و «طومارهای دریای مرده» اشاره کرد.

بخش ایران باستان و هنر اسلامی
موزه اسرائیل، مجموعه بی‌نظیری از آثار باستانی ایران مربوط به تمام دوره‌های تاریخی را در خود جای داده‌است. از جمله این آثار، می‌توان به یک محراب کامل دوران صفوی متعلق به سده هفدهم میلادی اشاره کرد که در بخش «هنر و باستان شناسی اسلامی» موزه اسرائیل، قرار دارد. هم‌چنین موزه اسرائیل، مالک آثار منحصربه‌فردی از تذهیب و مینیاتور است.

بیشتر آثار مربوط به «هنر و باستان شناسی اسلامی»، توسط دو یهودی ایرانی‌الاصل به نام‌های ایوب رب‌نو و یوحنا داوود به موزه اسرائیل اهدا شده‌اند.

بخش هنرهای یهودی
بخش «هنرهای یهودی»، هنرهای یهودیان ازایام باستان تا به امروز را دربر می‌گیرد و نیز شامل دست‌نوشته‌های باستانی و تاریخی است. دو اثر مهم در این بخش، تالار کنیسای یهودیان شهر ونیز و یک کنیسای تاریخی یهودیان هند است که به این موزه انتقال یافته‌اند.

تورات‌های تاریخی و لوحه‌ها و متون مذهبی یهودیان، بخش مهم دیگری از این قسمت موزه اسرائیل را به خود اختصاص داده‌است.

فرشته نو، اثر پُل کِلِه توسط خانواده گِرشُم شوئلم در سال ۱۹۸۷ به موزه اسرائیل اهدا شد.
سر برکشیدن ونوس از قعر دریا
۱۸۶۶ م.
اثر گوستاو مورو
نسخه‌ای ارزشمند از یک کتاب دست‌نویس عبری
زنی با کلاه گل‌دار
۱۸۸۹ م.
اثر پیر اگوست رنوآر
پِطرُس در زندان
۱۶۳۱ م.
اثر رامبرانت
پرترهٔ ژن ایبوترن، نشسته
۱۹۱۸ م.
اثر آمادئو مودیلیانی