نگاهی به برندگان پولیتزر ۲۰۱۴ در رشته های ادبی و هنری

دونا تارت با سومین رمانش سهره طلایی (گلدفینچ) برنده جایزه پولیتزر ادبی امسال شده است.این نویسنده که در سال ۱۹۹۲ با نخستین رمانش تاریخ سری به شهرت و محبوبیت رسید، گفته که از دریافت این جایزه “بی اندازه خوشحال و بی اندازه مفتخر” است.
دونا تارت با سومین رمانش سهره طلایی (گلدفینچ) برنده جایزه پولیتزر ادبی امسال شده است.این نویسنده که در سال ۱۹۹۲ با نخستین رمانش تاریخ سری به شهرت و محبوبیت رسید، گفته که از دریافت این جایزه “بی اندازه خوشحال و بی اندازه مفتخر” است.
رمان ۷۸۴ صفحه ای سهره طلایی که “کتاب سال ۲۰۱۳ ” آمازون هم شده، در دنیای امروز و در منهتن نیویورک اتفاق می افتد و داستان یتیم ۱۱ ساله ای را روایت می کند که با مرگ مادرش کنار می آید.

دانشگاه کلمبیا که این جایزه را اهدا می کند، اعلام کرده است که داوران سهره طلایی را رمانی نوآورانه دانسته اند که به زیبایی نوشته شده و ذهن را برمی انگیزد و دل را درگیر می کند.
این کتاب که از نامزدهای جایزه زنان بیلیز ادبی در بریتانیا هم هست، دو رقیب دیگر داشت: پسر نوشته فیلیپ میر و زنی که روحش را گم کرد نوشته باب شاکوشیس.
علاقمندان تارت پس از دومین رمانش دوست کوچک یک دهه برای رمان تازه او انتظار کشیده بودند. هر چند که با خواندن دوست کوچک پس از تاریخ سری شماری از آنان مایوس شده بودند.
تارت از دو استاد نویسنده اش، ویلی موریس و بری هانا، یاد کرده و گفته است که آنها قطعا با شنیدن خبر برنده شدنش خوشنود می شدند.
ماه گذشته گزارشی منتشر شد که بر اساس رمان سهره طلایی مجموعه ای تلویزیونی یا فیلمی سینمایی در دست تهیه است و تهیه کنندگانش عوامل تهیه فیلم های عطش مبارزه (Hunger Games) اند.
هر برنده جایزه پولیتزر مبلغ ۱۰هزار دلار هدیه دریافت می کند.


مارگارت فولر؛ زندگی تازه آمریکایی برنده جایزه پولیتزر زندگینامه نویسی شد

سایر رشته های هنری

انی بیکر برای نمایشنامه تلنگر جایزه پولیتزر نمایشنامه نویسی و ویجی سشادری برای ۳ بخش جایزه پولیتزر شعر را از آن خود کردند.
الن تیلور نیز دومین جایزه پولیتزر خود در رشته تاریخ را برای کتابدشمن درونی: برده داری و جنگ در ویرجینیا برد.
تیلور که تاریخ نگار دوران استعماری است گفت که نوشتن دشمن درونی برای او دوره ای آموزشی بوده است.
او گفته مدارکی را یافته بوده که نشان می داد برده های فراری در طول جنگ ۱۸۱۲ چگونه به بریتانیایی ها کمک کردند و عامل مهمی در تسخیر واشنگتن به دست بریتانیایی ها بودند.
تیلور گفت: “این داستانی است که من هیچ چیز درباره اش نمی دانستم و قرار بود که در آن متخصص باشم.”
دان فگین با کتاب رود تام: داستان علم و رستگاری برنده جایزه پولتیزر در بخش آثار غیرداستانی شد.
جان لوتر آدامز جایزه موسیقی را برای “اقیانوس شو” از آن خود کرد. جان آدامز و کریستوفر سرونه دیگر رقبای او بودند.
در رشته زندگینامه، مارگارت فولر نوشته مگان مارشال برنده شد. این کتاب با عنوان فرعی زندگی تازه آمریکایی روایتی است از زندگی مارگارت فولر، روشنفکر قرن نوزدهم آمریکایی.
منبع:بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید