وزیر ارشاد: زوال کلنل مجوز انتشار نگرفته‌ است

علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، می‌گوید “زوال کلنل” نوشته محمود دولت آبادی و همچنین کتاب‌های صادق هدایت مجوز انتشار نگرفته‌اند و نوشته برخی نشریات در این باره صحت ندارد.علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، می‌گوید “زوال کلنل” نوشته محمود دولت آبادی و همچنین کتاب‌های صادق هدایت مجوز انتشار نگرفته‌اند و نوشته برخی نشریات در این باره صحت ندارد.
آقای جنتی همچنین درباره توقیف نمایش “تانگوی تخم‌مرغ داغ” به کارگردانی هادی مرزبان گفت این نمایش را قوه قضاییه توقیف کرده است: “برخی در قوه قضاییه اعتقاد دارند می‌توانند در هر جایی هر تصمیمی را به طور قانونی بگیرند؛ بیایند و توقیف کنند و این موضوع را از جمله اختیارات خود می‌دانند.”
“البته این نمایش دارای اشکالاتی بود که باید رفع می‌شد و ما نیز تذکرات لازم را داده بودیم اما به یکباره نمایش توقیف شد.”
“تانگوی تخم مرغ داغ” پس از گذشت حدود یک ماه و نیم اجرا در تالار وحدت تهران از روز جمعه ۱۶ خرداد ماه توقیف شد.
رضا دادویی، رئیس شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی در این باره گفته بود “در حال تلاش و رایزنی هستیم تا مشکل حل شود.”
هادی مرزبان کارگردان و علی نصیریان بازیگر نمایش بدون حضور مسئولان مرکز هنرهای نمایشی که به نمایش مجوز دادند، امروز در دادسرای “فرهنگ و رسانه” حاضر شدند اما هنوز هیچ تصمیمی برای لغو توقیف اجرای این نمایش گرفته نشده است.

زوال کلنل

زوال کلنل داستان زندگی یک افسر ارتش شاهنشاهی است که زنش را به دلیل روابط نامشروع می‌کشد و به زندان می‌افتد و در زندان با پسرش که یک دانشجوی چپ‌گراست هم سلول می‌شود.
در آشوب‌های انقلاب او و پسرش از زندان زندان آزاد می‌شوند. چهار فرزند از پنج فرزند کلنل کشته می‌شوند، سه نفر در فعالیت‌های سیاسی کشته می‌شوند و یک نفر در جنگ ایران و عراق.
تام پتردیل مترجم انگلیسی کتاب می‌گوید کلنل داستان این است که چگونه “انقلاب فرزندانش را می‌خورد.”
محمود دولت‌آبادی این کتاب را در سال‌های ۶۲ تا ۶۴ نوشت و نشر چشمه در سال ۱۳۸۷ آن را برای صدور مجوز انتشار به وزارت ارشاد فرستاد.
اما کتاب مجوز نگرفت تا اینکه ترجمه آلمانی آن با ترجمه بهمن نیرومند در سال ۱۳۸۹ در آلمان منتشر شد.
بعد از آن ترجمه انگلیسی کتاب در آمریکا و ترجمه عبری آن در اسرائیل منتشر شده است. این کتاب به فرانسوی و ایتالیایی هم ترجمه شده است.
گفته می‌شود آقای دولت آبادی از اعمال اصلاحاتی که وزارت ارشاد برای صدور مجوز نشر کتاب مطرح کرده خودداری کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید