پاکو د لوسيا، گیتاریست سرشناس اسپانیایی،‌ درگذشت

پاکو دِ لوسیا Paco de Lucía آهنگساز و نوازنده گیتار اهل اسپانیا است. وی پیشروی سبک فلامنکوی نو است و از معدود نوازندگان گیتار است که توانسته به سبک‌های دیگر نیز وارد شود. پاکو د لوسیا برندهٔ جوایز متعدد هنری است.پاکو تا سال ۱۹۹۱ قادر به خواندن نت نبود و چنان‌که در فیلم زندگی‌نامه‌اش گفته، به عنوان یک نوازنده گیتار فلامنکو همیشه به ریتم در موسیقی‌اش اهمیت بیشتری می‌داده تا به درست به صدا در آوردن نت‌ها


پاکو د لوسيا، گیتاریست سرشناس اسپانیایی، در ۶۶ سالگی در مکزیک درگذشت.بر اساس گزارش ها آقای د لوسیا هنگام بازی با فرزندانش در ساحل دچار حمله قلبی شده بود.
او که از مهمترین گیتاریست های فلامنکو بود،‌ در پی انتشار مجموعه ای از آلبوم های فلامنکو در سالهای دهه ۷۰ به شهرت رسید و طی سالهای فعالیت هنری اش در سبک های کلاسیک و جاز هم گیتار زد.
او همچنین با کارلوس سائورا،‌ فیلمساز اسپانیایی، هم همکاری داشت و در فیلمکارمن،‌ محصول ۱۹۸۳،‌که جایزه بفتای ۱۹۸۵ را در رشته بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان برد،‌ ایفای حضور یافت.
او در سالهای اخیر در مکزیک و اسپانیا زندگی می کرد.
پاکو د لوسیا در ۲۱ دسامبر سال ۱۹۴۷ به دنیا آمد. نام اصلی اش فرانسیسکو سانچز گومز بود، پسر آنتونیو سانچز،‌ گیتاریست فلامنکو که از نسل کولی ها بود. او نام هنری خود را به یاد مادرش لوسیا گومز انتخاب کرد.
گفته می شود که او از پنج سالگی گیتار می نواخت.
در مقاله ای در نشریه گیتار پلیر در سال ۱۹۹۴ از قول او آمده است: “خانواده من با کولی ها بزرگ شدند. پدرم و همه برادرهام گیتار می زدند،‌ برای همین من پیش از اینکه بتوانم گیتار را بلند کنم،‌ حتی پیش از اینکه بتوانم حرف بزنم، صدای گیتار را می شنیدم. پیش از اینکه بتوانم بنوازم، تک تک ریتم های فلامنکو را می شناختم. حس و معنی موسیقی را می دانستم،‌ برای همین وقتی که شروع کردم به نواختن، یکراست به سراغ صدایی که در گوشم می شنیدم رفتم.”
او در ۱۸ سالگی نخستین آلبومش را در مادرید منتشر کرد.
یکی از بزرگترین همکاری های هنری او با کامارون د لا ایسلا،‌ خواننده معروف بود. این دو در سال های دهه ۱۹۷۰ مجموعه ای آلبوم ضبط کردند که الهام بخش جنبش نیو فلامنکو (فلامنکو نو) شد.
در سال ۲۰۰۴ پاکو د لوسیا جایزه معتبر اسپانیایی آستوریاس برای هنر را به عنوان جهانی ترین هنرمند فلامنکو دریافت کرد.
هیئت داوران این جایزه در آن زمان گفتند: “سبک او فانوسی برای نسل های جوان است و هنرش او را یکی از بهترین سفرای فرهنگ اسپانیایی در جهان کرده است.”
از میان کسانی که خارج از اسپانیا با او همکاری داشتند جان مک لاگلین بریتانیایی بود.
کاربران فراوانی درباره مرگ او در توییتر نوشته اند. یکی نوشته است: “به فرشته ها گیتار خواهی آموخت.”

دیدگاهتان را بنویسید