پرویز تناولی، هنرمند ایرانی که هفته گذشته از خروج او از ایران جلوگیری شد٬ گفته که به “تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب” متهم شده است.

Image copyrightILNA

برای دریافت آخرین مطالب به کانال سه پنج در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/sepanjlitrپرویز تناولی، هنرمند ایرانی که هفته گذشته از خروج او از ایران جلوگیری شد٬ گفته که به “تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب” متهم شده است.
دادگاه او امروز (یکشنبه ۲۰ تیرماه) در تهران برگزار شد و آقای تناولی درباره اتهاماتش گفت: “شاکی پرونده نیروی انتظامی است و به اتهام تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب ممنوع الخروج شده ام.”
به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، این مجسمه‌ساز همچنین اعلام کرد: “این اتهامات را بر اساس مجموعه کارهایی که تاکنون انجام داده‌ام٬ به من وارد دانسته‌اند. به گفته آنها مجسمه‌هایی که ساخته‌ام مصداق تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب است.”
به گفته آقای تناولی مجموعه کارهای کاخ موزه نیاوران، مجموعه تناولی و ۵۰ سال هنر پاپ و مجموعه شخصی وی از جمله موارد اتهامی پرونده است.
بر اساس رای دادگاه٬ قرار صادر شده برای این پرونده ممنوع الخروجی است و قرار است که وکیل آقای تناولی عکسها و اطلاعات مجموعه کارهای این هنرمند را به دادگاه ارائه دهند تا “مصداق تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب” مشخص شود.
آقای تناولی با انتقاد از برخورد صورت گرفته، گفت: “۵۰ سال است که کار می‌کنم و تاکنون هیچ‌کدام از آثارم چنین مشکلی را نداشتند، قطعا کسی پشت این ماجرا قرار دارد اما من نمی‌دانم که چه کسی و با چه قصدی این کار را انجام می‌دهد؟”
هفته پیش هنگامی که آقای تناولی برای حضور در کنفرانسی در لندن قصد خروج از ایران را داشت٬ ماموران امنیتی ایران پاسپورت را در فرودگاه امام خمینی تهران توقیف و از خروج او از کشور جلوگیری کردند.

Image copyrightHONARONLINE

او در توضیح بیشتر در خصوص پرونده اش گفت: “حدود چند ماه پیش نیز روزنامه کیهان اتهاماتی مانند همین اتهامات اخیر را به من وارد کرده و ادعا کرده بود مجسمه‌هایی که در کاخ موزه نیاوران وجود دارند؛ برخی قسمت‌های خاص بدن در آن‌ها مشخص است که پاسخ آن‌ها را دادیم و مشخص شد این ادعا بی‌اساس بوده است. در آن زمان وزارت ارشاد از من خواست اطلاعاتی درباره آن‌ها ارائه دهم و موضوع ختم به خیر شد. اما امروز دوباره‌‌ همان مسائل را با جملات و موارد دیگری مطرح می‌کنند.”
پرویز تناولی با ابراز تاسف نسب به ممنوع الخروجی اش عنوان کرد: “بی‌‌‌نهایت بابت این مسائل متاسفم چون برنامه‌های بسیاری دارم و قرار بود چندین نمایشگاه در خارج از کشور برگزار کنم همچنین قرار بود در کانادا یک عمل جراحی بسیار مهم داشته باشم اما با مسائلی که پیش آمده؛ مشخص نیست می‌توانم آن‌ها را انجام دهم یا نه.”
پرویز تناولی از شناخته شده ترین هنرمندان ایرانی در خارج از ایران است که بسیاری از آثار او از جمله مجموعه مجسمه های “هیچ” محبوبیت زیادی در بازارهای خرید و فروش آثار هنری در خارج از ایران دارد.
یکی از مجسمه های “هیچ” او در سال ۱۳۸۷ در حراجی کریستی در دوبی به قیمت بیش از ۲.۵ میلیون دلار فروخته شد.