پنج تصفیه حساب‌ مهم سیاسی در دنیا

تا سال ۱۹۳۴ گروه اس آ به یکی از گروه‌های خیلی قدرتمند بدل شده بود. در فاصله سی ژوئن تا دوم ژوئیه سال ۱۹۳۴ ارنست روم و چندین تن دیگر از رهبران گروه شبه نظامی اس آ با شلیک گلوله به قتل رسیدند. از این عملیات با عنوان “شب دشنه‌های بلند” یاد می شود. با آنکه اس آ به حیات خود ادامه داد ولی آن تصفیه سیاسی برای همیشه به قدرت و نفوذش آسیب زد.


توییتر سه پنج برای مطلب فرهنگی و هنری


جو بویل/بی بی سی
اعدام جَنگ سونگ تِک یکی از قدرتمندترین چهره‌های سیاسی و شوهر عمه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی جهان را شوکه کرد.
رهبر جوان کره شمالی با اینکار پا جا پای بعضی از بدنام ترین رهبران جهان گذاشته است. در زیر به پنج مورد از بدترین رسوایی سیاسی رهبران جهان برای تصفیه چهره‌های کلیدی در یک قرن گذشته اشاره شده است.

هیتلر، آلمان، سال ۱۹۳۴

ارنست روم دست راست هیتلر پیش از تصفیه بود
هیتلر با ترکیب آراء صندوق‌های رای و قلدری در سال ۱۹۳۳ به قدرت رسید.
اس آ نیروی شبه نظامی حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان یا همان حزب نازی بود. این گروه در افزایش قدرت آدولف هیتلر بین سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ نقش مهمی داشت. اس آ با رهبر کاریزماتیک خود ارنست روم بین سالهای ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی بسیاری از افرادی را که گمان می رفت پتانسیل رهبری داشته باشند مرعوب کرد یا از میان برداشت.
تا سال ۱۹۳۴ گروه اس آ به یکی از گروه‌های خیلی قدرتمند بدل شده بود. در فاصله سی ژوئن تا دوم ژوئیه سال ۱۹۳۴ ارنست روم و چندین تن دیگر از رهبران گروه شبه نظامی اس آ با شلیک گلوله به قتل رسیدند. از این عملیات با عنوان “شب دشنه‌های بلند” یاد می شود. با آنکه اس آ به حیات خود ادامه داد ولی آن تصفیه سیاسی برای همیشه به قدرت و نفوذش آسیب زد.

استالین، اتحاد جماهیر شوروی، ۱۹۳۴-۱۹۳۹

قبل از تصفیه، تروتسکی در سمت راست این تصویر به عنوان متحد نزدیک لنین دیده می شد

بعد از تصفیه، تروتسکی عملا از صفحه تاریخ حذف شد
ژوزف استالین رهبر حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، قتل مرد دست راستش سرگی میرونویچ کیروف عضو دفتر سیاسی و رهبر سازمان حزب کمونیست را بهانه‌ای برای تصفیه بی رحمانه دیگر رهبران حزب کمونیست کرد. بسیاری از تاریخ نگاران معتقدند استالین دستور قتل او را داده بود اما بعد دیگران را به دست داشتن در این قتل متهم کرد و به این بهانه سایر رقبای خود را هم از میان برداشت.
چند تن از رهبران حزب کمونیست یا از حزب اخراج شدند یا به قتل رسیدند. بسیاری از آنها در دادگاه‌های نمایشی متهم شدند که با لئون تروتسکی انقلابی بلشویک و متفکر مارکسیست در یک صف قرار دارند. لئون تروتسکی از اعضای اصلی حزب کمونیست بود . لنین بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، لئون تروتسکی و ژوزف استالین را از ظرفیت های اصلی رهبری حزب کمونیست می دانست. استالین متوجه علاقه لنین به تروتسکی شده بود و سعی کرد او را از بین ببرد. در سال ۱۹۲۹ لئون تروتسکی از روسیه گریخت. اقوام، دوستان و یا هر کسی که به نوعی با او نزدیک بودند به اتهام خیانت به وطن به قتل رسیدند.
تروتسکی در سال ۱۹۴۰ در مکزیک به قتل رسید و احتمال می رود که دستور قتل او را هم استالین صادر کرده باشد.

صدام حسین، عراق، ۱۹۷۹

صدام پس از به قدرت رسیدن پاکسازی عمومی را شروع کرد
وقتی که صدام حسین به قدرت رسید یک پاکسازی عمومی را آغاز کرد و بیش از شصت نفر از اعضای اصلی حزب حاکم بعث همان حزبی که او را به قدرت رسانده بود را تصفیه کرد.
تصاویر ویدئویی سیاه و سفید، صدام حسین را در حال سیگار کشیدن نشان می دهد در حالیکه رهبران حزب بعث یکی یکی خائن اعلام می شوند. بیشتر این افراد از حزب اخراج شدند تا جایی که فقط نیمی از اعضای حزب بعث باقی ماندند.خیلی از اعضا به جرم خیانت به وطن اعدام شدند.

دنگ شیائوپینگ، ۱۹۸۰

محاکمه گروه چهار در دادگاه
بعد از مرگ مائوتسه دونگ اولین رئیس جمهور جمهوری خلق چین، کشمکش سختی برای رسیدن به قدرت میان اعضای اصلی حزب کمونیست درگرفت. در سال ۱۹۷۸ مائو هوا گوئوفنگ صدر اعظم چین که از سوی مائو به جانشینی انتخاب شده بود توسط دنگ شیائو پینگ از قدرت خلع شد.
در سال ۱۹۸۰ گروهی از نزدیک ترین یاران مائو به نام گروه چهار در دادگاه محاکمه شدند. این یک نمایش سیاسی بود برای محکم کردن پایه های قدرت دنگ شیائو پینگ.
کمپین تبلیغاتی گسترده ای برای تقبیح گروه چهار به راه افتاده بود. گروه چهار یک شاخه سیاسی بود از چهار نفر از اعضای مهم حزب کمونیست. آنها از گروه‌های مهم دوران انقلاب فرهنگی چین بودند. گروه متشکل بود از همسر مائوتسه دونگ، و سه تن دیگر از نزدیک ترین یاران مائو. در نهایت همه اعضای گروه به اتهام خیانت به حبس ابد محکوم شدند.

تن شوی، برمه/میانمار، ۲۰۰۴

تن شوی نفر سمت چپ از قدرت نخست‌وزیرش کین نیوت (سمت راست) در هراس بود
تا سال ۲۰۱۰ یک مرد قدرت سیاسی را در برمه (میانمار) را در انحصار خود داشت. تن شوی که خود را ژنرال ارشد ارتش خوانده بود برای بیش از دو دهه کنترل حکومت نظامیان برمه را در اختیار داشت.
ولی برای مدت کوتاهی کین نیوت یکی دیگر از ژنرال ها که رهبری جوان و کاریزماتیک بود تهدید کرد که تعادل قدرت را به هم خواهد زد. به عنوان نخست وزیر، رئیس سازمان امنیت ارتش و مسئول سانسور او برای خودش پایگاه قدرت مستحکمی بنا کرده بود.

تن شوی خیلی زود دست به کار شد او را به اتهام فساد و رشوه ستانی از مقامش عزل کرد. کین نیوت در سال ۲۰۰۵ چهل و چهار سال حکم زندان گرفت. ولی اوائل سال ۲۰۱۳ از حبس خانگی عفو شد.

دیدگاهتان را بنویسید