پپسی و آگهی جنجال‌برانگیز با حضور کندال جنر

داستان این آگهی ویدئویی در میانه یک تظاهرات رخ می‌دهد و در آن، کندال جنر بعد از پیوستن به معترضان خیابانی، به سمت یکی از نیروهای پلیس ضدشورش می‌رود و به او یک قوطی پپسی می‌دهد. این اقدام او، از تنش بین دو طرف کم می‌کند و حاضران، فریاد شادی سر می‌دهند.معترضان به آگهی گفته‌اند که آنچه به تصویر کشیده شده است، از ارزش اعتراضات خیابانی اخیر در آمریکا کم می‌کند.
لایک زنی فیس بوک مادر پی گسترش اعتراض‌ها به یکی از آگهی‌های ویدئویی شرکت پپسی با حضور کندال جنر، مدل مشهور آمریکایی و عضو خانواده کارداشیان، این شرکت آگهی خود را از اینترنت حذف کرده و گفته است که دیگر آن را پخش نخواهد کرد.
داستان این آگهی ویدئویی در میانه یک تظاهرات رخ می‌دهد و در آن، کندال جنر بعد از پیوستن به معترضان خیابانی، به سمت یکی از نیروهای پلیس ضدشورش می‌رود و به او یک قوطی پپسی می‌دهد. این اقدام او، از تنش بین دو طرف کم می‌کند و حاضران، فریاد شادی سر می‌دهند.

معترضان به آگهی گفته‌اند که آنچه به تصویر کشیده شده است، از ارزش اعتراضات خیابانی اخیر در آمریکا کم می‌کند.
در بیانیه‌ای که در وبسایت پپسی منتشر شد، آمده است که آنها قصد نداشتند مسائل جدی و مهم را بی‌ارزش کنند. پپسی گفته است که با توجه به حساسیت‌ها، این آگهی را حذف می‌کند و دیگر آن را پخش نخواهد کرد.
کندال جنرحق نشر عکسPA
Image captionکندال جنر به دلیل حضور در این آگهی با انتقادهایی شدید روبه‌رو شده است

این آگهی ویدئویی عصر روز سه‌شنبه، چهارم آوریل در یوتیوب منتشر شد، ولی کمتر از ۲۴ ساعت بعد، از دسترس خارج شد و دیگر قابل دیدن نیست.
برای نزدیک به دو سال در آمریکا چندین تظاهرات خیابانی علیه برخوردهای خشونت‌آمیز نیروهای پلیس با آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار برگزار شده است. از زمان آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ نیز مخالفان او بارها تجمع اعتراض‌آمیز داشته‌اند.
در آگهی حذف‌شده پپسی، معترضان خیابانی اغلب جوان و خوش‌تیپ هستند، ولی معلوم نیست که به چه چیزی اعتراض دارند. حتی در پلاکاردهای آنها تنها واژه‌هایی کلی مثل “گفت‌وگو” و “صدا” دیده می‌شود.
اما چند دقیقه بعد از انتشار این ویدئو، منتقدان گفتند که محتوای آن، اعتراضات گسترده در شهرهایی مثل بالتیمور، مریلند و فرگوسن را بی‌ارزش می‌کند. 
Reutersحق نشر عکسREUTERS
Image captionگروهی از منتقدان، صحنه‌ای از آگهی را با این عکس لشا اوانز مقایسه کردند.

دری مک‌کنسون، یکی از فعالان جنبش “جان سیاهان هم ارزش دارد” در جریان این اعتراضات بازداشت شد. او می‌گوید: “شاید اگر پپسی دستم بود، کسی بازداشتم نمی‌کرد، کسی چه می‌داند؟”
او خطاب به مسئولان شرکت پپسی گفت: “این آگهی، آشغال است.”
گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم این ویدئو را به مسخره گرفتند.
Twitterحق نشر عکسTWITTER
Image caption“باید آن آگهی پپسی را که رد شد، می‌دیدید”
Twitterحق نشر عکسTWITTER
Image caption“باورم نمی‌شود کندال جنر وحشیگری پلیس را با پپسی متوقف کرد. ما به صلح جهانی رسیده‌ایم بچه‌ها!”
Twitterحق نشر عکسALAMY
Twitterحق نشر عکسTWITTER
Image caption“کندال جنر: می‌شه تو رو کپی کنم؟ لشا اوانز: نه. کندال: *با احتیاط دوروبرش را نگاه می‌کند* لعنتی! پول پپسی را می‌گیرم.”

پپسی گفته است که سعی داشته با این آگهی “پیامی جهانی را مبنی بر اتحاد، صلح و درک متقابل برجسته کند.”
در بیانیه این شرکت آمده است: “خیلی روشن است که ما نکته اصلی را فراموش کردیم و از این بابت عذرخواهی می‌کنیم.”

دیدگاهتان را بنویسید