کنسرت پرواز همای به دستور مقام‌های قضایی ایران لغو شد

بنا بر گزارش‌ها از ایران کنسرت پرواز همای که قرار بود این هفته در تهران برگزار شود به دستور مقامات قضایی لغو شد.

پرواز همای در هشت سال گذشته کنسرتی در ایران برگزار نکرده است
بنا بر گزارش‌ها از ایران کنسرت پرواز همای که قرار بود این هفته در تهران برگزار شود به دستور مقامات قضایی لغو شد.
قرار بود این کنسرت در چهار روز از بیستم خرداد در تالار وزارت کشور برگزار شود و با وجود آن که تعدادی از بلیت‌ها فروخته شده بود، ساعاتی پیش از برگزاری لغو شد.
شرکت برگزارکننده این کنسرت در پیامکی به کسانی که بلیت خریده‌اند نوشته: “این کنسرت بنا به دستور مقام محترم قضایی تا اطلاع ثانوی لغو شده است. مبلغ دریافت شده ظرف ۷ روز به حساب خریداران عودت داده خواهد شد.”
پرواز همای در هشت سال اخیر کنسرتی در ایران نداشته است.
او در یادداشتی که دیروز منتشر کرد خود را “فرزند انقلاب” خواند و نوشت: “هر کسی در گذشته‌ زندگی خویش، اشتباهاتی داشته است که با مرور زمان به حقیقت دست پیدا کرده و راهش را پیدا می‌کند. من نیز یک انسانم که پی به اشتباهاتم برده‌ام و امروز تلاش می‌کنم تا ثابت کنم من هم فرزند همین سرزمینم. بلاتشبیه، مگر جز این است که امام حسین علیه‌السلام به حُر ریاحی که از یزیدیان بود، اعتماد کرد و او را بخشید؟ اما شما به یک جوان که دوست دارد به وطن و مردم سرزمین و نظامش خدمت کند، هزار تهمت ناصواب می‌زنید تا فرصت اثبات خویش را نداشته باشد؟”
امروز همچنین در خبر دیگری اعلام شد که کنسرت گروه موسیقی پایور به خوانندگی وحید تاج برای دومین بار در شهرستان رشت لغو شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، این کنسرت که قرار بود بعد از لغو کنسرت دهم و یازدهم خرداد ماه این گروه، روز بیست و یکم خرداد ماه در رشت برگزار شد، دوباره لغو شد.
سعید ثابت، سرپرست این گروه گفته که دلیل مشخصی را برای لغو کنسرت اعلام نشده است.
در ماه‌های اخیر موج لغو کنسرت‌ها با وجود داشتن مجوز از وزارت ارشاد درست پیش از برگزاری آن توسط مقام‌های قضایی و یا نیروی انتظامی افزایش یافته است.
در تازه‌ترین رخداد دو روز پیش اعلام شد که اداره اماکن نیروی انتظامی به کیهان کلهر و بروکلین رایدر اجازه برگزاری کنسرتدر تهران نداد.
کیهان کلهر از برجسته‌ترین موزیسین‌های ایرانی در عرصه‌های جهانی است
کیهان کلهر، نوازنده کمانچه در پی عدم صدور مجوز برای برگزاری این کنسرت به سایت موسیقی ما گفت: “کنسرت‌ها دوباره برگزار نخواهد شد. تا زمانی‌ که فرهنگ و هنر ایران گروگان زورگیری و زورآزمایی جناح‌های سیاسی است و خط مشی‌ مشخصی‌ برای اینگونه فعالیت‌ها تعریف و اجرا نشده، بنده از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهم کرد.”
کیهان کلهر از برجسته‌ترین موزیسین‌های ایرانی در عرصه‌‌های جهانی است که تاکنون چهار بار نامزد جایزه موسیقی گرمی شده است.
در سال های اخیر، شماری از برنامه های هنری با وجود داشتن مجوز از سوی وزارت ارشاد، به دلایل مختلفی از جمله اعتراضات گروه های سنتی و تندرو و تصمیم‌گیری مقام های محلی، پیش از اجرا لغو شده است.
صاحب‌نظران فرهنگی، میزان قدرت و نفوذ وزارت ارشاد را در دفاع از عملکرد خود و مجوزهایی که در زمینه های مختلف صادر می کند، ناچیز می دانند.
منتقدان عدم توانایی وزیر ارشاد و معاونانش در دفاع از آثار و برنامه های مجوز گرفته و ناهماهنگی میان مسئولان ارشاد در تهران و شهرستان ها را سبب ناامنی حرفه ای و اقتصادی در عرصه هنر می دانند.

دیدگاهتان را بنویسید