دستهپادكست

مَناعی | حلاج | بیژن الهی

نشر الکترونیکی سه پنج منتشر کرد:مَناعی / حلاج/ بیژن الهی (مَناعی،از:یکی نَقل دارد،یکی نه) (حلاج،از:حلاج الاسرار:اخبار و اشعار”1362″(حسین بن منصور حلاج) ناشر:نشر زده در الکترونیک (سه پنج)به سال 1392اردی بهشت ماه طراح جلد و خط نگاری:مرضیه بابائیان شماره کیوسک:پنجاه و یک آماده سازی و نظم صفحات:طاهر علفی .

“نگاه ميهن‌ام پيرم کرده است”، مسعود نقره‌کار

«ترک گوشه‌نشینی» حدیث نفس کوروش یغمایی است. خواننده‌ای که با وقوع انقلاب اسلامی ماندن را به ترک ایران ترجیح داد، آن هم در شرایطی که به گفته خودش سرنوشت موسیقی پاپ از همان ابتدا قابل پیش‌بینی بود.بنابراین صدا و تصویر کوروش یغمایی که ترکیبی از دوران گذشته بود و نزدیکی فرهنگی ایران و غرب را به ذهن متبادر می‌کرد، در هیاهوی فریادهای مردم انقلابی گم شد و برای هفده سال به محاق رفت. .

یار دبستانی من؛ «ترانه‌ای متعلق به دانشجویان ایرانی»

ترانه «یار دبستانی من» اول بار با صدای زنده یاد فریدون فروغی به ضبط رسید و سپس خوانندگان و آهنگ سازان دیگری در داخل و خارج ایران بدون آنکه دستی در شعر این ترانه ببرند با تنظیم موسیقایی مورد نظر خود اجراهای متفاوت دیگری از این اثر ارائه دادند. .

۳۰مین سالگرد تیرباران سعید سلطانپور – مشابهت تیرباران دو شاعر

کافه سه پنج:بهمن سقایی:فدریکو گارسیا لورکا شاعر آزادیخواه اسپانیا و سعید سلطانپور شاعر آزادیخواه ایرانی که هر دو به جرم شیفتگی به آزادی تیرباران شدند سی سال پیش در چنین روزهایی (سی و یکم خردادماه ۱۳۶۰) سعید سلطانپور، شاعر، نمایشنامه نویس و فعال سیاسی بدون هیچگونه محاکمه ای در زندان اوین تیرباران شد.سعید سلطانپور که از مجلس جشن عروسی اش در تهران ربوده شده بود، پس از دو ماه شکنجه و بازجویی در زندان اوین، بدون حتا تشکیل یک دادگاه تشریفاتی در محوطه این زندان تیرباران شد.(۱) .

شهر نو! شهر نو! سلام… سلام

کافه سه پنج:رضا شنطیا:بدين ترتيب آن بازی تكراری كه اين روزها برای مبارزه با مفاسد در خيابان‌ها راه انداخته اند و به بهانه بدحجابی‌به خانه سينما و يا فلان كنسرت حمله می‌كنند، نه برای مقابله با فساد كه اتفاقا برای مقابله با اعتراض به اين فساد و تباهی است. اگر غير از اين بود، مقابله و مبارزه بايد ابتدا در حاكميت شروع می‌شد. شروع نيز خواهد شد، همانگونه كه شاه وحشت زده از بيم سقوط دست به آن زد و هويدا و نصيري( نخست وزير و رئيس ساواك) خود را زندانی كرد و در تلويزيون خطاب به مردم گفت: صدای انقلاب شما را شنيدم! اما تمام شواهد نشان می‌دهد كه اين شروع درجمهوری اسلامی‌نيز با همان تاخير و نتيجه‌ای همراه خواهد بود كه در آخرين سال حكومت شاه همراه بود. چرا؟ به اين دليل ساده: چاقو دسته خود را نمی‌بُرد! .

«عدوی تو نیستم من، انکار توام.»

ناما جعفری، شاعر بیست و هفت سالۀ ایرانی، در مجموعه‌ای با عنوان «تجمع در سلول انفرادی» کوشیده است تجربۀ پرورده و بالیده شدن اندیشه و عاطفۀ شاعران ایرانی را در برخورد به فرایافت پیکار مدنی نمایش دهد.این مجموعه که در درون کشور، و به شکل زیرزمینی گردآوری و تنظیم شده است، بیانیه‌های شاعران و نویسندگان، برخی مقاله‌های کوشندگان مدنی و چهل و دو قطعه شعر، بیشتر از شاعران ساکن ایران ـ سراسر پیرامون جنبش شهروندی ایران، و بیشتر خطاب به نماد روشن این جنبش «ندا آقاسلطان» ـ را به تاریخ فرهنگ ایران و جهان می‌سپارد. «اعتراض به هرچه که از جنس استبداد، دیکتاتوری، تبعیض و خود کامه گی است، در این شعر‌ها خود نگاهی به شکست تمام ارزش‌های انسانی، از سیاست گرفته تا تاریخ، از فرهنگ گرفته تاعلم و ادبیات، در کشوری به نام ایران است.» .

اینترنت چمدانی و فرار از فیلترینگ

کافه سه پنج:امیدکشتکار:در حالی که ایران با آب و تاب فراوان خبر اجرای طرح اینترنت ملی را منتشر می‌کرد، در اقدامی موازی دولت آمریکا آغاز عملیات اجرایی طرحی را اعلام کرد که بر اساس آن دولت‌هایی مانند ایران و سوریه توانایی خود را بر کنترل اینترنت داخلی از دست می‌دهند. این طرح که به نام «اینترنت چمدانی» یا «اینترنت در سایه» شناخته می‌شود، قرار است به زودی در دسترس کاربران اینترنت در کشورهایی قرار گیرد که با سانسور و فیلترینگ گسترده .