دستهکارتابل مقالنقد

جدال در پرتو تفرّدِ «آن فرد»: سورن کی یرکگارد

سورن کی یرکگارد نویسنده ژرف و پربار «عصر طلایی» خرد و هنر دانمارک می باشد. وی در طول حیات خود بیرون از سرزمین مادری اش کمتر شناخته شده بود و پس از مرگش بود که تأثیر و نفوذش در فلسفه، ادبیات و الهیات آلمان، فرانسه و در نهایت شمال و جنوب آمریکا نمود یافت. .

نقد ادبی به شیوه مکتب تاویل یا هرمنوتیک

نچه در اين راستا مطرح گشت، برگرفته از انديشه‌ها و آراء پيروان هرمنوتيك نوين است. اين در حالي است هواداران هرمنوتيك سنتي‌اي چون «شلاير ماخر»، همانند نظريه‌پردازان كلاسيك، به قطعيت كلام و انديشه خالق اثر پايبند بودند، و بر اين اصل پافشاري مي‌كردند كه درك مفهوم اصلي متن، در گرو درك انديشة نويسنده است؛ و اين اوست كه تعيين‌كنندة معنا در اثر است. .

لیوتار چه می‌گوید؟

برخورد با اندیشه وران فرانسوی – به ویژه که به نام پست مدرن هم شهره باشند – در این دیار، برخود مضحکی است. در حالی که تنه و ریشه ی اصلی آثارشان رنگ و بوی کلمات فارسی نگرفته، فارسی زبانان مترصند تا مخالفت و موافقت خود را، بی وقفه و به هر مناسبت با آنان ابراز کنند. .

هنر بي‌خاصيت: در باب هنر امروز ايران

[آثارش] سلف‌پرتره‌هايي است که سعي مي‌کند در آن‌ها به درون خويشتن خويش نقبي بزند و لايه‌هاي مختلف ذهنش با همه‌ي پيچيدگي‌ها، ترس‌ها، دلهره‌ها، کابوس‌ها، غرايز، خاطرات و تجربه‌هاي روي بوم نقش کند، آثار او بيش از هر چيز حال و هواي يک خودکاوي را داشته و گويي تلاشي براي کشف دوباره خويش است .

چشمان مونالیزا با لبان ژیژک

ژیژک اولین متفکری نیست که در الکلنگ زشتُ زیبا، این یا آن ، مورد هجمه و تصاویر قالبی کلیشه ای ، تحریف شده است . پیش از او فوکو ، هابرماس و حتی پیش تر پوپر و مارکس هم با چنین سرنوشتی دچار شده بودند . مُد های فکری چون نسیمی این متفکران را در گیسوان خودبزرگ بینی توام با عقده حقارت بالا می بردند و از سوی دیگر گروهی آن ها را در زیرِ باد انتقادِ سطحی و کلیشه ای به گلوله می بستند . .

مروری کوتاه بر فلسفه ویتگنشتاین متقدم با نظر به تراکتاتوس

اندیشه نظریه تصویر ، آن گونه که در دفتر ویتگنشتاین آمده است با خواندن مطلب روزنامه ای درباره اینکه چگونه در دادگاهی در پاریس برای به تصویر کشیدن امری که در آن زمان در جهان تازه بود ، یعنی تصادف اتومبیل ، از اتومبیل های اسباب بازی و عروسک استفاده شده بود ، به ذهن وی خطور کرد. مدل ها با قرار گرفتن به شیوه ای دقیقا متناظر با وضعیت افراد و خودروهای واقعی در زمان تصادف ، واقعیت را تصویر کردند . .

ملالِ عمیق: گذران زمان همچون پسراندنِ ملالی که زمان را پیش می راند

نویسنده: مارتین هایدگر/ ترجمه: نادر فتوره چی متن حاضر، بخش کوتاهی از درسگفتارهای مارتین هایدگر درباره مفهوم ” ملال عمیق ” است که در کتاب “مفاهیم بنیادین متافیزیک” ، بیش از ۱۰۰ صفحه را به خود اختصاص داده است. در اینجا یکی از بخش‌های درسگفتارهای هایدگر درباره ملال عمیق که طی آن نسبت ملال و گذران زمان را مورد واکاوی قرار می‌دهد، ترجمه شده است. .

فلسفه‌ی نیچه از نگاه زرتشت

بسیاری نیچه را به غلط تنها به عنوان شاعری بزرگ و نویسنده ای ژرف می‌شناسند و بسیاری وی را فیلسوفی بزرگ که از الهام بخشان پست مدرنیسم و منتقد روایتی از مدرنیسم است میدانند. اما نیچه هر دوی این صفات را در خود جمع کرده و به راستی فیلسوفی ژرف اندیش با نثری شاعرانه است. .

چرا باید پست‌مدرنیسم را از دریچه‌ی مدرنیسم خواند؟

پست‌مدرن چیست؟ پست‌مدرنیسم به چه جنبشی اطلاق می‌شود؟ یکی از کلیدی‌ترین پرسش‌ها در عصر ما همین سوال است. خواننده‌ی فارسی زبان به فراخور ترجمه‌ها و تالیف‌های دهه‌ی هفتاد درگیر پدیده‌ای به نام پست مدرن شد و این پدیده ذهن بسیاری از مخاطبان فارسی زبان را به خود معطوف کرده بود. .

اسلاوي ژيژك از خشونت مي‌گويد! رداي خونين جباران

پرسش اصلي اين است كه در اينجا چه نوع توصيفي مورد نظر است؟ مسلما منظور، توصيف‌ واقع‌بينانه وضعيت نيست بلكه هماني است كه والاس استيونز «توصيف بي‌مكان» مي‌خواند و مخصوص هنر است. در چنين توصيفي، محتواي توصيف در مكان و زمان تاريخي خود تشريح نمي‌شود بلكه به عنوان پس‌زمينه پديده‌‌يي كه مي‌خواهيم توصيف كنيم مكان (مجازي) خاص آن را كه وجود ندارد مي‌آفرينيم .