ژی ژی، ماده گربه، گندم در علفزار

«قدم زنان تا جنگل پیش رفت. گرد و غبار روز، آویخته در آسمانی رنگ پریده، از تلألو ستاره‌ها می‌کاست. شری متوجه صدای پای دیگری شد که گام به گام، قدم‌های او را پژواک می‌کرد. برجای ایستاد و منتظر ماند تا او برسد؛ دوست نداشت کسی پشت سرش راه برود.»

«شری خودش را در مبلی رها کرد و چیزی نگفت. اجزای سیمایش در تأثرناپذیرترین و در عین حال زیباترین قالب خود فرورفته بود. نارضایتی ملایمی بر پیشانیش سایه می‌انداخت. این نارضایتی را هم دور چشمانش می‌شد دید (که با فرا رسیدن سی سالگی آرام آرام حلقه می‌بست) و هم روی لبانش، که نه تنها هیچ وقت برهم نمی‌فشرد، بلکه همیشه مثل موقع خواب اندکی از هم باز می‌گذاشت.»

«برای این که نمی‌خورم! اگر مجبورم کنی که بیشتر توضیح بدهم ممکن است بی ملاحظه و شاید هم خشن بشوم. بعد تو شروع می‌کنی به اشک ریختن و به قول معروف پیراهنت از «فرط اندوه» سر می‌خورد به روی زمین… و متأسفانه کوچکترین تأثیری در من نخواهد داشت.»

۳ اوت ۱۹۵۴؛ سیدونی گابریل کلودین كولِت در پاریس درگذشت. آثارش تا سال‌ها با نام همسرش منتشر می‌شدند.

سیدونی گابریل کلودین كولت Sidonie Gabrielle Claudine Colette در سرزمین بورگونی در مركز فرانسه زاده شد. پدرش نظامی بازنشسته‌ای بود كه یك پایش را در جنگ از دست داده و پیشكار مالیاتی شده بود. مادرش كه بعدها نقش پررنگی  در داستان‌های او ایفا كرد، رابطه بسیار پرمهری با دخترش داشت.

خانواده‌اش در زمان كودكی‌اش وضع مالی خوبی داشتند، ولی كم كم رو به افول رفتند.

۱۷ ساله بود كه با خانواده به لواره در شمال غربی فرانسه مهاجرت كرد و ۲۰ ساله بود كه از جمله به دلیل مشكلات مالی با ناشر سرشناس گوتیه-ویلار كه ۱۴ سال از او بزرگتر بود ازدواج كرد و به پاریس رفت.

رمان‌های بسیاری از او مانند “كلودین در مدرسه”، “كلودین در پاریس”، زناشویی  كلودین” و “كلودین می‌رود” و دو جلد “مین” و “سردرگمی‌های مین” بی‌آنكه بخواهد تا سال‌ها با نام “ویلی “، نام مستعار شوهرش، منتشر می‌شدند.

۳۰ ساله بود كه از همسرش جدا شد و پس از آن آزادانه و جسورانه زندگی را با معاشقه و نوشتن گذراند. او گرایش‌هایی همجنسگرایانه نیز داشت.

کولت افزون بر نویسندگی تجربیاتی در زمینه بازیگری نمایش‌های موزیكال هم كسب كرد.

۳۷ ساله بود كه با انتشار “آواره” قلم تیز خود را به اثبات رساند و با نام خودش رمانی منتشر كرد. شخصیت زن این رمان همچون آفریدگارش تلاش بسیار می‌كند تا به استقلال برسد.

۳۹ ساله بود كه دوباره ازدواج كرد و از بارون آنری دو ژوونل صاحب دختری شد. او یکی از معروف‌ترین آثارش به نام “شِری” را در دوران این زندگی مشترك نوشت كه ۱۲ سال به طول انجامید.

داستان‌های او جنگ و تأثیرات آن بر زندگی مردم را بازنمایی كرده است.

در کتابی دیگر به نام “سرانجامِ شری”، جوانی فرانسوی از جنگ به خانه برمی‌گردد. او انتظار دگرگونی ندارد و به دنبال زندگی پیشین خود است، ولی درمی‌یابد كه همه چیز، حتی زندگی خانوادگی‌اش، تغییر كرده و تحت تأثیر جنگ عوض شده است. این داستان، تصویر جامعه فرانسه پس از جنگ است و سرانجام قهرمان اصلی آن نیز دچار سرخوردگی می‌شود.

۶۳ ساله بود كه عضو انجمن سلطنتی  بلژیك شد و نشان افتخاری “لژیون دونور” را دریافت كرد. او به سبب آثار متنوع و سبك متفاوتش از نویسندگان ممتاز سده بیستم به شمار می‌آید.

سیدونی گابریل کلودین كولت در ۸۱ سالگی  در پاریس درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *