ماخای برهنه

 

 

ماخای برهنه (۱۷۹۷ – ۱۸۰۰) اثر نقاش اسپانیایی فرانسیسکو گویا (۱۷۴۶ – ۱۸۲۸)

ماخای برهنه (به اسپانیایی: La maja desnuda) یکی از معروف‌ترین و پرحاشیه‌ترین آثار نقاش اسپانیایی فرانسیسکو گویا (۱۷۴۶ – ۱۸۲۸) است که بین سالهای ۱۷۹۷ تا ۱۸۰۰ خلق شده‌است.

گویا که خود نقاش دادگاه و مورخ رسمی خاندان سلطنتی اسپانیا بود، در این اثر زنی مادریدی را نشان می‌دهد که در فضایی تیره و بر روی تختی کاملاً برهنه دراز کشیده و به فضای مقابلش خیره شده‌است. «ماخا» و «ماخو» القابی بود که به ترتیب به زنان و مردان مادریدی در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی اطلاق می‌شد. آنها معمولاً از طبقه متوسط و فقیر مادرید به حساب می‌آمدند که همواره سعی می‌کردند در پوشش ظاهری با دیگران و به خصوص غریبه‌ها متفاوت باشند و زبان اسپانیایی را آهنگ گونه و با لهجه‌ای دلنشین صحبت می‌کردند.

 
 
 
ماخای پوشیده (۱۸۰۳)
 

این اثر اولین نگاره از یک زن به صورت کاملاً برهنه بود که نمایش عمومی آن در اسپانیا و سپس در فضای بسته و کلیسایی اروپای اواخر قرن هجدهم میلادی، طوفانی از انتقاد علیه نقاش به راه انداخت. گویا سه سال پس از ثبت این اثر، مجبور شد تصویر دیگر از ماخای خود این بار با لباس («ماخای پوشیده» (به اسپانیایی: La maja vestida)) کشیده و جایگزین کار قبلی کند. در سال ۱۸۱۵ و در اولین سال پس از استقلال اسپانیا از فرانسه، گویا به دلیل عدم همکاری با ماموران دولتی در شناسایی مدلی که در ترسیم ماخای برهنه از آن استفاده کرده بود، از کلیه مقامات و القاب دولتی کنار زده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *